خانه تبعیض جنسیتی اوباما سراغ مسلمانان اشتباهی رفته است

اوباما سراغ مسلمانان اشتباهی رفته است

اوباما سراغ مسلمانان اشتباهی رفته است
0
« مسلمانان امریکا قربانی اسلام هراسی غرب نیستند٬ بلکه قربانی گسترش گفتمان افراطی وهابیون یا جهادیون سلفی عربستان سعودی به غرب هستند و ما بایستی با اصلاحات اسلامی که از صلح، حقوق بشرو حکومت های سکولار حمایت می کند ، با آن به مقابله بر خیزیم.»

 

فمینیسم روزمره: اوباما چندی پیش برای اولین بار و درهفتمین سال ریاست جمهوری خود در مرکز اسلامی بالتیمور درمیان مسلمانان آمریکا حاضر شد. او ضمن ابراز نگرانی از افزایش آزار مسلمانان، اسلام را حامل پیام صلح دانست و از رسانه های آمریکا خواست در کنار انتشارحوادث مربوط به شمار اندکی از افراط گرایان ، پیام طلح طلبانه اسلام و مسلمانان واقعی را به تصویر بکشند.

مقاله زیر از طارق فتاح٬ بنیانگذار کنگره مسلمانان کانادایی و ستون نویس تورنتو سان، در واکنش به تفکیک جنسیتی در مسجدی که اوباما برای بازدید انتخاب کرد و نیز گزینش مسلمانان حاضر در مراسم است.
برگردان: بتی قطبی

وقتی که اسکورت رییس جمهور اوباما بطرف مسجد مرکزی اسلامی بالتیمور در حرکت بود، ممکن نیست زنانی را که پلاکاردهایی به علامت اعتراض به این بازدید نگه داشته بودند را ندیده باشد.این زنان که در  فاصله چند صد متری از مسجد ایستاده بودند عبارتند از: اسرا نومانی خبرنگار امریکایی متولد هند، نسرین افضلی فعال حقوق بشر متولد ایران از مونترال کانادا و ایی فی اوکوی متولد نیجریه که در گذشته به اسلام گرویده بود، اما اخیرا بعلت خردستیزی گسترده ای که در جامعه اسلامی بالتیمور جریان دارد، انجا را ترک کرده است. بر روی پلاکاردهای آنان نوشته شده بود: «حقوق زنان در مساجد» و «جداسازی با برابری همخوانی ندارد»، تا بدین وسیله موقعیت زنان را به عنوان جنس دوم در مسجد برجسته نمایند.

چنانچه اوباما این زنان معترض را دیده باشد در سخنرانیش به آنها اشاره ای نکرد. شاید به این دلیل که این  سه زن در چارچوب تعاریف اوباما و وسائل ارتباط جمعی واشنگتن از مسلمان، یعنی زنان پیچیده درحجاب و مردان رداپوش دارای ریش وسبیل، نمی گنجند.
آنچه که اوباما دراین نطق  مد نظر داشتبیانگر محصور شدن وی  در اسلام افراط گرایانه ارتدکسی بود که اولین بار در سخنرانیش درسال ۲۰۰۹ در قاهره نمایان شد. در آن سال دولت اوباما نه تنها اصرار به دعوت از ده نماینده از گروه منحل شده اخوان المسلمین کرد، بلکه انها را در ردیف جلو نشاند.

او در نطقی که به دقت تنظیم شده بود در باره مسلمانان آمریکایی از منظر دینی سخن گفت و هیچ اشاره ای  به مسلمانان آمریکایی ستاره شناس، طراح، هنرمند و طرفداران اتحادیه های کارگری نکرد. از نظر اوباما مسائل مسلمانان آمریکا صرفا مسجد، گنبد و حجاب بود.

اوباما درقاهره به مهمانان اخوان المسلمین خود چنین گفت: «درهر ایالتی در آمریکا یک مسجد وجود دارد و بالغ بر ۱۲۰۰ مسجد در محدوده مرزهای جغرافیایی{…} دولت ایالات متحده آمریکا در دادگاه از حق زنان و دختران برای پوشش حجاب دفاع نموده و کسانی که این حق را نفی کنند، مجازات می شوند.»

زمان را به جلو می بریم، به ۲۰۱۶. اوباما سیاست های خود را به همان شیوه ای که ریاست جمهوری اش را شروع کرده بود ادامه می دهد، در کنار مسلمانانی که به عنوان تنها نماینده مسلمانان می شناسد، یعنی مسجد خردستیزی که توسط اسلامیون آمریکایی اداره می گردد. او به افرادی نظیر خالد حسینی (نویسنده مسلمان افغان)، انوشه انصاری اولین زن فضانورد که با هزینه خویش به فضا سفر کرد، و نه حنی سه زنی که در بیرون در حال اعتراض بودند، هیچ اشاره ای نکرد.

وی در نطق خویش به تبلیغات اسلامگرایانی که مسلمانان را در آمریکا قربانی نژادپرستی و اسلام هراسی می دانند، اعتبار بخشید:

« از ۱۱ سپتامبر، به ویژه اخیراً، از زمان حملات پاریس و سند برناردیو اغلب دیده شده مردم عملیات وحشت بار تروریستی را با اعتقادات دینی یکی می دانند و اخیراً شاهد یک گفتمان سیاسی ناموجه علیه مسلمانان هستیم که جایی در این مملکت ندارد.»

صباح مختار، زن محجبه ای بود که به پرزیدیت خوش آمد گفت و سپس اوباما توسط دختران پنج ساله محجبه ای که توسط والدینشان در انبوهی از پارچه که هم بار و معنای سیاسی دارد و هم سمبل جنسیتی است، مورد استقبال قرار گرفت.

زمانی که پرزیدیت و مطبوعات آنجا را ترک کردند، زنان و دختران محجبه جدا از مردان به انتهای اتوبوس برگردانده شدند تا دیده و شنیده نشوند.

نعمانی به خانه رفت تا سخنرانی پرزیدنت اوباما را گوش کند. از او پرسیدم چه حسی دارد و این چیزی بود که او برای گفتن داشت:

« مسلمانان امریکا قربانی اسلام هراسی غرب نیستند٬ بلکه قربانی گسترش گفتمان افراطی وهابیون یا جهادیون سلفی عربستان سعودی به غرب هستند و ما بایستی با اصلاحات اسلامی که از صلح، حقوق بشرو حکومت های سکولار حمایت می کند ، با آن به مقابله بر خیزیم.»

تصور کنید اگر به جای آن زن محجبه، که قربانی بودن خود را انکار می کند و با توجیهات خود به زندگی خود ادامه میدهد، صدای اسرا نعمانی به گوش اوباما می رسید!

 

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *