خانه تجربه اتفاقات عجیب و غریب در دوران پریود

اتفاقات عجیب و غریب در دوران پریود

اتفاقات عجیب و غریب در دوران پریود
0

برگردان: نگار محمدی زاده
پریود از بیرون بسیار ساده به نظر می‌رسد: جداره داخلی رحم که پیش از شروع پریود برای تغذیه تخمک بارور ضخیم شده بود، فرومی‌ریزد و باعث خونریزی از واژن می‌شود. خیلی ساده است، نه؟ البته نه آن‌قدرها. پریود به‌عنوان اتفاق جالبی شناخته نمی‌شود (و برای برخی از زنان، یک دوره کاملاً جهنمی است).
بسیارند کسانی که  عوارض جانبی پریود  را تجربه کرده‌اند و می‌توانند گواهی دهند (تقریباً همه ما خانم‌ها) که توانایی پریود در تأثیرگذاری بر کارکردهای مختلف بدن شگفت‌آور است. به نظر می‌رسد که پریود دارای یک دامنه تأثیر گسترده نامعقول است. یکی از اصلی‌ترین عوامل مقصر در بسیاری از  تغییرات جسمی و روانی و سندروم پیش از قاعدگی در روزهای قبل از پریود، نوسانات هورمونی است که در طول این چرخه رخ می‌دهد. بسیاری از ما با اثرات مشترک پریود و سندرم پیش از قاعدگی آشنا هستیم، مانند دردهای عضلانی، درد در ناحیه پستان، سردرد و دچار شدن به آکنه. اما اتفاقات عجیب‌تری وجود دارند که  در طی دوران خونریزی در بدن شما اتفاق می‌افتند . در مورد پنج اتفاق عجیب‌ و غریبی  که ممکن است در بدن شما رخ دهد بخوانید:
دردهای عضلانی در زمان پریود می‌تواند توانایی‌های شناختی شمارا کاهش دهد

در سال ۲۰۱۴ در انگلستان، آزمایش انجام شده روی یک گروه ۵۲ نفره از زنان نشان داد که چگونه  دردهای عضلانی ناشی از پریود بر عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد. محققان دریافتند زمانی که افراد دچار درد پریود هستند، در مقایسه با زمانی که پریود نیستند، به پاسخ‌های آزمون کمتر توجه می‌کنند و توانایی آنها برای انجام چند کار به‌طور همزمان کاهش می‌یابد. دکتر اد کیو، محقق ارشد این مطالعه، به دیلی تلگراف چنین توضیح داد:
ما دیدیم که  در تمامی عملکردها یک ضعف عمومی رخ می‌دهد . [در زنانی که خونریزی دارند] آنها کمی کندتر یا کم‌دقت تر می‌شوند نسبت به زمانی که درد ندارند. این نشان می‌دهد که دامنه تأثیر این درد فراتر از مراکز عصبی و حسی است و بر آنچه که ما فکر و احساس می‌کنیم نیز تأثیر می‌گذارد.
او در ادامه می‌گوید این نتایج نشان می‌دهد که در مورد چگونگی تأثیر درد پریود بر زندگی روزمره زنان، و همچنین در مورد راه‌های مقابله مؤثر با آن، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

دردی که شما تحمل می‌کنید درد زمان پریود را تغییر می‌دهد

تحقیقات نشان داده است که هورمون‌ها می‌توانند بر چگونگی احساس درد تأثیر داشته باشند. به همین دلیل است که برخی از دانشمندان می‌گویند که  احساس درد در مردان و زنان متفاوت است . بسته به میزان سلامت و سطح استروژن  میزان دردی که یک زن تحمل می‌کند، تغییر می‌کند . و این میزان در طی چرخه قاعدگی و همچنین پس از شروع یائسگی تغییر می‌یابد. رابطه میان استروژن و میزان درد به خوبی شناخته‌ نشده است. یک متخصص سلامت به این نکته اشاره می‌کند که برخی از مطالعات نشان داده‌اند زمانی که سطح استروژن پایین است، مانند زمان پریود، زنان نسبت به درد حساس‌تر هستند، در حالی که برخی تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که حساسیت زنان نسبت به درد در زمانی که سطح استروژن آنها پایین است، کمتر می‌شود.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که درد مرتبط با پریود ممکن است تحت تأثیر این مسئله قرار داشته باشد که  زنان در بقیه زندگی خود چگونه درد را تجربه می‌کنند . محققان آکسفورد پذیرش درد را توسط زنان در زمان‌های مختلفی  از چرخه قاعدگی آنها مورد آزمایش قراردادند. آنها دریافتند زنانی که پریود دردناکی را تجربه می‌کنند نسبت به زنانی که درد ندارند، در زمان‌های غیر از پریود نیز حساسیت بیشتری نسبت به درد دارند. این نتایج نشان می‌دهد که اگر شما به‌طور معمول پریود دردناکی دارید، در زمان‌های غیر از پریود نیز درد بیشتری را تجربه می‌کنید.

دردهای عضلانی شما می‌تواند جابجا شود

ما معمولاً محل دردهای عضلانی مرتبط با پریود را در شکم تصور می‌کنیم (جائیکه که رحم قرار دارد)، اما برخی از زنان این درد را پایین‌تر یا در پشت یا بالای پاها هم تجربه می‌کنند. دکتر الیزابت لیستر از  گروه پزشکی هولتورف  توضیح می‌دهد: دلیل این امر تراکم اعصاب در منطقه لگن است. “مثل یک لانه که در آن همه شاخه‌ها درهم‌تنیده شده‌اند. یعنی اگر شما چیز دردناکی را در یک طرف [مثلاً در شکم] حس کنید، ممکن است آن را در طرف دیگر [مثلاً در کمر] نیز احساس نمایید.”

چرخه قاعدگی، صدای شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد

طبق تحقیقات سال ۲۰۱۱ توسط دو روانشناس به نام ناتان پیپیتون و گوردون گالوپ، چرخه قاعدگی یک زن می‌تواند  اثر قابل‌توجهی در صدای او به جا بگذارد  تا آن اندازه که مردان می‌توانند تفاوت آن را تشخیص دهند. این مطالعه بر روی گروهی از زنان انجام گرفت که باید در طول چرخه قاعدگی صدای خود را در فواصل منظم ضبط می‌کردند. محققان سپس از مردان خواستند به صداهای ضبط‌شده گوش دهند و سعی کنند صدای مربوط به زمانی را که زنان پریود هستند، تشخیص دهند.
مردان توانستند در ۳۵ درصد موارد به‌درستی حدس بزنند که به میزان قابل‌توجهی بهتر از زمانی بود که تنها بر اساس شانس نظر می‌دادند. در فاز دیگری از تحقیقات مردان باید صداها را برحسب میزان جذابیت رتبه‌بندی می‌کردند. درنهایت صداهای زنان در دوران قاعدگی در دسته دارای حداقل جذابیت رتبه‌بندی شدند. محققان معتقدند که این نتایج ممکن است نشان بدهد که مردان به‌طور ناخودآگاه قادرند زمانی را که یک زن دارای بیشترین توان باروری است، تشخیص دهند. ممکن است در سیر تکامل، مردان نسبت به زنان توانایی تشخیص زمان باروری را بیشتر پرورش داده باشند.
محققان توضیح می‌دهند که دلیل  تغییر صدای زنان در دوران قاعدگی  ، تغییرات هورمونی است. پیپیتون گفت: “ایجادکننده صدا به دانش زیست‌شناسی مربوطند … سلول‌های حنجره و واژن بسیار مشابه هستند و این نشان می‌دهد که گیرنده‌های هورمونی مشابهی دارند.” گالوپ افزود: “صدای یک شخص می‌تواند حجم شگفت‌آوری از اطلاعات تولید مثلی او را شامل شود.”

شما کمتر احتمال دارد دچار عفونت قارچی شوید و احتمال اینکه به عفونت باکتریایی مبتلا شوید بیشتر است

دکتر جنیفر وایدر، سخنگوی  انجمن تحقیقات سلامت زنان  می‌گوید: پریود می‌تواند پ هاش  واژن را افزایش دهد . این امر مانع رشد قارچهایی می‌شود که می‌توانند شما را به عفونت قارچی مبتلا کنند. بااین‌حال، افزایش پ هاش، همراه با تغییرات هورمونی که در دوره قاعدگی رخ می‌دهد، ممکن است سبب افزایش بروز عفونت‌های باکتریایی در برخی از زنان شود.

 

منبع: باستل

برچسب ها:

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *