خانه تبعیض جنسیتی آیان حرصی علی: لیندا سارسور٬ از برگزارکنندگان راهپیمایی زنان٬ یک «فمینیست جعلی» است
آیان حرصی علی: لیندا سارسور٬ از برگزارکنندگان راهپیمایی زنان٬ یک «فمینیست جعلی» است

آیان حرصی علی: لیندا سارسور٬ از برگزارکنندگان راهپیمایی زنان٬ یک «فمینیست جعلی» است

0

ترجمه از نوا 

عصر روز چهارشنبه، آیان حرصی علی، مسلمان اصلاح طلب و جنجالی، علیه لیندا سارسور، یکی از برگزارکنندگان اصلی راهپیمایی زنان در واشنگتن صحبت کرد. پیشینه سارسور اخیرا به دلیل اظهارات افراطی سالها پیشش در توییتر، زیر ذره بین قرار گرفته است. آیان علی‌، نویسنده نامی‌ و فعال اجتماعی، در برنامه ای در شبکه فاکس نیوز گفته: « برخورد خانوم سارسور با من خصمانه است، نه به این دلیل که مرا می‌شناسد، بلکه به این خاطر که او یک فمینیست واقعی‌ نیست.»  آیان در اینجا به سخنان سارسور درمورد خودش اشاره می‌کند. سارسور، مدیر انجمن عرب-آمریکایی‌ نیویورک، در سال ۲۰۱۱ در توییتر، آیان علی‌ را با بریژیت گابریل، رهبر «اکت فور آمریکا» همتراز قرار داده است. «اکت فور آمریکا» گروهی است که با لابی کردن در بین قانونگزارن سعی‌ در تنگ کردن عرصه بر تروریسم دارد و به عقیده منتقدان ضد اسلام است.

سارسور، در ۲۰۱۱ و پیش از به شهرت رسیدنش، در توییتی که بعدها از صفحه شخصی‌ توییترش حذف کرد، اینگونه نوشت: « بریژیت گابریل = آیان حرصی علی‌. او دلش شلاق می‌خواهد. کاش می‌توانستم مهبل آنها را از جا درآورم، آنها استحقاق زن بودن را ندارند ». شیرین قدسی‌: « توییتر همیشه میماند. رهبر راهپیمایی زنان، لیندا سارسور، می‌خواهد به مهبل آیان علی‌ چنگ بیندازد (اشاره به جمله مشابه از دونالد ترامپ)»

 

 

آیان علی‌، دختر مسلمان متولد سومالی است، که در کودکی ناقص سازی جنسی شده است. او که از یک ازدواج تحمیلی فرار کرده، به یکی‌ از منتقدان سرسخت اسلام در سالهای اخیر تبدیل شده است. نوشته‌ها و سخنرانی‌‌های آیان در باب اصلاحات لازم در اسلام، منجر به صدور فتوای مرگ برای او از طرف برخی‌ از رهبران اسلام شده است.

به گفته آیان علی‌: « خانوم سارسور تمایلی به حقوق بشر جهانی‌ ندارد. او مدافع قوانین شریعت است… هیچ اصل و قانونی نیست که به اندازه اصول شریعت، زنان را تحقیر، خوار و از صفات انسانی‌ تهی کند ».

آیان: « من از لیندا سارسور و زنانی که به او اعتماد میکنند یک سوال دارم: چرا لیندا برای آسیه بی‌بی، زنی‌ که در پاکستان در صف اعدام است، راهپیمایی برگزار نکرد؟» بی‌بی به اتهام توهین به مقدسات در پاکستان محکوم به مرگ است. آیان در این زمینه به زنان دیگری نیز اشاره می‌کند، از جمله ایزدی‌هایی که در عراق به دست داعش به اسارت گرفته شده اند. « لیندا از من نفرت دارد چون من علیه قانون شریعه افشاگری می‌کنم .. و قانون شریعه همان چیزی است که در سوریه و عراق شاهد آن هستیم ». به گفته آیان علی،‌ زنان سراسر دنیا با « تهدیدی جدی » مواجه هستند، « ما را ناقص سازی میکنند »، دختران جوان را مجبور به ازدواج میکنند،… با این حال سارسور از نفوذش برای حمایت از زنان در برابر این خشونت‌های واقعی‌ استفاده نمیکند.  

WASHINGTON, DC - JANUARY 21: Linda Sarsour speaks onstage during the Women's March on Washington on January 21, 2017 in Washington, DC. (Photo by Theo Wargo/Getty Images)
لیندا سارسور در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۷ در راهپیمایی زنان واشنگتن دی سی سخنرانی کرد.

در مورد اتهامات وارده به سارسور، در حمایتش از شریعه، سایت اسنوپس، هفته گذشته، اظهارات او در توییتر را بررسی‌ کرد و به این نتیجه رسید که نوشته‌های سارسور به واقع در راستای حمایت از قوانین شرع است. اسنوپس از سارسور خواسته تا در این مورد توضیح دهد، اما تا کنون جوابی‌ دریافت نکرده است.

مصاحبه کامل آیان علی‌ با فاکس نیوز را در زیر ببینید.

آیان علی‌ بی‌ شک با اینگونه مناقشات بیگانه نیست. سال گذشته نیز، در گردهمایی « زنان در جهان» با هیباق عثمان، فعال حقوق زنان و مدافع حقوق شرع، برخورد داشت. این مباحثه یکی‌ ازجنجالی ترین گفتگوهای این کنفرانس‌ سه روزه بود، بطوری که گفتگوی طرفین بعد از برنامه نیز ادامه پیدا کرد.

در زیر تماشا کنید.

زنان در جهان

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *