خانه News مجموعه‌ای از لباس‌ها و لوازم شخصی فریدا کالو، پس از ۵۰ سال از درون گنجه‌ای خارج شد

مجموعه‌ای از لباس‌ها و لوازم شخصی فریدا کالو، پس از ۵۰ سال از درون گنجه‌ای خارج شد

0

مترجم: فرناز خوشبخت

 

فریدا کالو یکی از مشهورترین نقاشان مکزیک بود که به موجب هنر٬ عقاید سیاسی‌ و شخصیت درخشانی که داشت، پس از مرگش در سال ۱۹۵۴ نامی جاودان در جهان بجای گذاشت.
البته کسی نمی‌دانست که او مجموعه بی‌نظیری از لباس ها و لوازم شخصی‌اش را هم به یادگار گذاشته که حال پس از حدود ۵۰ سال پنهان بودن، برای عموم به نمایش درمی‌آید.
با مرگ فریدا دیه‌گو ریورا مانده بود با یک مجموعه قابل توجه از وسایل همسرش فریدا، که تصمیم گرفته بود آنها را در دستشویی خانه‌شان در مکزیکوسیتی دست نخورده بگذارد، و دستور داده بود تا ۱۵ سال پس از درگذشت خودش پنهان بمانند.
البته او خیلی زود بعد از فریدا در سال ۱۹۵۷ درگذشت، اما وسایل فریدا تا سال ۲۰۰۴همانطور دست نخورده ماند تا اینکه موزه تصمیم گرفت آنها را فهرست کند.
اکنون روزنامه نگار مشهور ژاپنی، ایشیوچی میاکو، کسی است که این بخت را داشته تا بیش از ۳۰۰ عدد از وسایل فریدا را با یک دوربین عکاسی ۳۵ میلیمتری نیکن در نور طبیعی جاودانه کند، و می توانیم نتیجه بخشی از فعالیت او را ببینیم.

1
گوشواره های فریدا
2
پای مصنوعی
پای فریدا را در سال ۱۹۵۳ قطع کردند. او هم این پای مصنوعی را طراحی کرد ، که چکمه بلند بنددار قرمز دارد و زنگوله ای به آن وصل شده.
3
عینک گربه ای کلاسیک
4
لباس
دوستان فریدا متوجه شده بودند هر چه درد بیشتری احساس می کند و ناتوان تر می شود، لباس هایش پر نقش و نگار تر و مفصل تر می شوند.
5
لباس سنتی تیوانآ ( مربوط به سرخپوستان مکزیک)
پای چپ کالو به خاطر بیماری فلج اطفال که در کودکی مبتلا شد از پای راست باریک تر بود ؛ و بعدا در تصادف هولناک اتوبوس در سنین ۲۰ سالگی همین پا در ۱۱ جا شکست. در نتیجه وی لباس های سنتی بومی به تن می کرد که پایین تنه اش را بپوشانند.
6
چکمه های منجوق دوزی شده
7
لباس شنای قلاب بافی سبز روشن
8
کرست گچی
بعد از تصادف اتوبوس، کل بدن فریدا برای سه ماه در گچ بود، و بقیه عمرش دردمند باقی ماند. وی قالب های گچی و کرست ها را نقاشی کرده و از وسایل پزشکی به آثار هنری تبدیل کرد.
9
دامن ابریشمی سبز متصل به کرست
10
کرست گچی
11
دامن
12
زیر سیگاری جیبی
13
لاک ناخن
14
دستکش
15
برس مو که هنوز چندتار موی هنرمند در آن دیده می شود.
16
سربند توری سنتی تیوآنا
17
شال گردن
18
لباس
19
جوراب
20
بطری عطر
21
جلیقه طبی
22
کرست طبی
23
بلوز سیاه قدیمی

منبع: بردپاندا

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *