خانه تبعیض جنسیتی دو زن به‌خاطر رانندگی به دادگاه امنیتی کشانده شدند
دو زن به‌خاطر رانندگی به دادگاه امنیتی کشانده شدند

دو زن به‌خاطر رانندگی به دادگاه امنیتی کشانده شدند

0

برگردان: فریور

دو زن سعودی که به‌خاطر اعتراض به ممنوعیت رانندگی، به مدت یک ماه در بازداشت بودند، به دادگاه امنیتی (دادگاه مربوط به موارد تروریستی) ارجاع داده شدند.

فعالان می‌گویند این اولین باری است که رانندگان زن به چنین دادگاهی در ریاض فرستاده می‌شوند و تا به امروز این مورد، طولانی‌ترین بازداشت مربوط به هنجارشکنی رانندگی زنان است.

بر اساس گفته‌های چهار نفر از نزدیکان لوجین هتلول ۲۵ ساله، مایسا عمادی ۳۳ ساله، آن‌ها نه به‌خاطر نافرمانی، بلکه به‌خاطر ابراز عقیده‌شان در شبکه‌های اجتماعی دستگیر شده‌اند. آن‌ها در ادامه گفتند که  وکلای مربوط به حقوق زنان علیه تصمیم قاضی مبنی بر انتقال رانندگان زن به دادگاه امنیتی شکایتی تنظیم کرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر اخیراً گفته است که از طرف مقامات سعودی فشار بر منتقدانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، بیشتر شده است.

فالورهای توئیتری‌ این دو راننده، در زمان دستگیری، بیشتر از ۳۵۵۰۰۰ نفر بوده است. این دو از حامیان کمپینی بودند که سال گذشته  در مخالفت با ممنوعیت رانندگی زنان شروع به کار کرد.

در سال ۱۹۹۹٬ ۵۰ زن به جرم رانندگی دستگیر شدند، پاسپورت‌هایشان باطل شد، و شغلشان را هم از دست دادند. در سال ۲۰۱۱ زنی  به‌خاطر رانندگی به ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد، هرچند پادشاه حکم را به حالت تعلیق درآورد.

حامیان کمپین رانندگی زنان، درخواستی به دادگاه سلطنتی تقدیم کردند که در آن خواسته شده بود ملک عبدالله از محکومان عذرخواهی کند.

گردانندگان کمپین می‌گویند که ممنوعیت رانندگی زنان به مردان قدرت حاکمیت بر زندگی زنان را می‌دهد. فعالی می‌گوید که این ممنوعیت بخشی از تلاش گسترده برای کارشکنی در بهبود وضعیت دموکراسی در عربستان است.

هیچ قانونی دربارۀ ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان وجود ندارد، بااین‌حال برای زنان گواهی‌نامه صادر نمی‌شود و همچنین روحانیان تندرو احکام مذهبی علیه رانندگی زنان صادر می‌کنند. چنین محدودیتی در هیچ جای دنیا، حتی کشورهای محافظه‌کار حوزۀ خلیج فارس، وجود ندارد.

این دو زن پس از رانندگی از امارات به سمت عربستان در مرز دستگیر شدند. گارد مرزی حتلول را در حال تلاش برای ردشدن از مرز، دستگیر کرد و پاسپورت اماراتی‌اش  به مدت ۲۴ ساعت ضبط شد.

عمادی، خبرنگار سعودی ساکن امارات، برای کمک به حتلول، پتو و غذا می‌برد که دستگیر شد.

در این زمینه هیچ اظهارنظری از سوی مقامات سعودی نشده است.

منبع: گاردین

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *