خانه اشتغال آیا گزینه دیگری غیر از خانه نشینی هست؟

آیا گزینه دیگری غیر از خانه نشینی هست؟

آیا گزینه دیگری غیر از خانه نشینی هست؟
0
✍ لیلا
مصاحبه تخصصی برای استخدام قبول شده بودم. خیلی خوشحال بودم. ۸ سال از فارغ التحصیلی ام میگذشت. دو بار از دو شغل مختلف به دلیل ادامه تحصیل و استخدام همسرم استعفا داده بودم و آمده بودم بیرون.
این بار شرایط فرق میکرد. پسرم ۴ ساله شده بود و مهدکودک میرفت. دور از خانواده ام زندگی میکردم. تا مرز افسردگی و مراجعه به روانپزشک پیش رفته بودم.  گاهی از شدت بیکاری و استیصال در خانه حالت تهوع میگرفتم.
 شروع کار جدید برآورده شدن یکی از بزرگترین آرزوهایم در چند سال اخیر بود. از سازمان مربوطه تماس گرفتند و روزی را برای مصاحبه گزینش تعیین کردند. با تمام وجودم “کار” را میخواستم. نمیتوانستم دیگر روزهای تنهایی و بیکاری و دور بودن از جامعه را تحمل کنم. نمیتوانستم دیگر برای خرید کادوی تولد خواهرم یا یک جفت کفش اضافه به کسی حساب پس بدهم.  یک مقنعه بلند پوشیدم و به محل مصاحبه رفتم. با خودم گفتم خفت را تحمل میکنم و صاحب یک زندگی اجتماعی و استقلال مالی میشوم. هر چه پرسیدند دروغ گفتم. و بر دروغهایم اصرار ورزیدم.
 با خودم قول دادم که وقتی شغل جدیدم را که در ارتباط مستقیم با جوانها بود شروع کردم، تمام تلاشم را برای آگاهیشان میکنم. با خودم گفتم اگر دوست دارند دروغ بشنوند پس بگذار بشنوند. نمیتوانستم خودم را بعد از سالها زندگی مشترک با یک هشتم ارث ببینم. وحشت داشتم از تنهایی ای که با فقر همراه میشد. دلم را به این آب باریکه بازنشستگی خوش میکردم.
 یازده سال از آن روز که  در مصاحبه گزینش همه باورهایم را انکار کرده ام، میگذرد. هنوز ولی هر وقت ابلاغیه های توهین آمیز درباره پوشش زنان کارمند و احضار گاه و بیگاه خودم و همکارانم به گزینش برای تذکرهای انصباطی درباره نحوه خندیدن، تنگی مانتو یا بیرون ماندن یک طره از موهای سفید شده مان را میبینم، آن بار تنهایی سنگین را بر دوشهایم حس میکنم.
نمیخواهم از دورویی آزاده نامداری حمایت کنم.  اگر مثل ما کارکنان دیگر دولت ذلت حجاب اجباری را پذیرفته است و از آن ناراضی است و باز هم مثل بیشتر زنان شاغل پوشش محل کارش با بیرون از محل کارش متفاوت است، اصرارش به چادری بودن و تشویق سایر زنان به حجاب برتر برایم سؤال برانگیز است.
اما خواستم بگویم که ما زنان ساکن ایران آیا چاره دیگری داریم؟ اگر بخواهیم زیر بار کدهای پوششی حکومت و دولت حاکم نرویم آیا گزینه دیگری غیر از خانه نشینی هست؟

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *