خانه معصومه ابتکار و نقش زنان در تطبیق با تغییرات اقلیمی

معصومه ابتکار و نقش زنان در تطبیق با تغییرات اقلیمی

معصومه ابتکار و نقش زنان در تطبیق با تغییرات اقلیمی
0

اعظم بهرامی

این روزها بیش از هرجایی میتوان مسئولان و مدیران خرد و کلان را در «توییتر» یافت٬ چرا که مسئولیت و دردسرش کمتر است٬ چند خطی مینویسی و کسی شوخی یا جدی نقدی میکند و تمام میشود. همه چیز مجازی است و مدیران هم (گاهی) مجازی پاسخی میگویند. از آنجاییکه بعضی از این مدیران را به ندرت در جلسات پرسش و پاسخ با خبرنگاران و یا نقد و بحث می‌بینیم٬ ناچاریم مواضع و عملکردشان را در همین سطح توییتر پیگیری و تحلیل کنیم٬ از جمله خانم معصومه ابتکار٬ معاون امور زنان ریاست جمهوری.

ایشان هنوز علاقه خود به سازمان محیط زیست (که در دولت قبل عهده دار ریاست آن بودند) را حفظ کرده اند و درباره موضوعات زیست محیطی توییت میکنند. ادر روزهای اخیر٬ گری لوییس٬ نماینده سازمان ملل در ایران٬ که بتازگی ماموریتش در ایران پایان یافت٬  در توییتی در مورد رشته کوه البرز و نگرانیش از افزایش دما و تغییر اقلیم به طور کلی٬ چند خطی نوشته بود خانم ابتکار شاید در تلاش برای  پل زدن میان دو مسئولیت حال و سابق خود چنین مینویسد: “دمای ایران به علت تغییر اقلیم و کاهش باران وآلاینده ها افزایش پیدا کرده اند. زنان در تطبیق با وضعیت فعلی میتوانند نقش مهمی داشته باشند.” چنین ارتباط دادنهای ناشیانه و تهی از معنا بین مسائل زیست محیطی و زنان با چه هدفی صورت می‌گیرد؟ صدها  راه نرفته در ایران هست برای اهمیت دادن به نقش زنان در توسعه پایدار و مشارکت و همکاریشان مدیریت تغییر اقلیم. هزار راه رفته و تجربه شده است در جهان که در کشورمان حتی دانش کافی هم درباره آن کسب نکرده ایم.

 

 

زمانی که معصومه ابتکار مسئولیت سازمان حفظ محیط زیست را به عهده داشتند چند زن در سازمانهای محیط زیست استانهای مختلف مشغول به کار بودند؟ چقدر برای بورسیه های تحصیلی خارج از کشور در حوزه ی انرژیهای نو٬ محیط زیست و حیات وحش شانس و اقبالی برابر برای زنان وجود داشت و دارد؟ آیا طبق معمول٬ منظور از «تطبیق با وضعیت فعلی» همان نقش سنتی زنان٬ یعنی آموزش مدیریت خانه و تربیت نسل آینده است٬ که در تنها توافق میان دو مدیر ارشد زن در سازوکار حاکمیت٬ سازمان محیط زیست و معاونت امور زنان و خانواده٬ خانم مولاوردی و معصومه ابتکار به امضا رسید؟ توافقی که در آن نقشی برای زنان روستایی, دانشکده صنعت نفت که سالهاست تنها مردان در آن حق تحصیل دارند و وامهای زنان کشاورز و شالیکار و مواردی از این دست در آن به کلی فراموش شده بود.

خانم ابتکار! بهتر نیست اگر هم بنا بر برقراری ارتباطی بین مسئولیت پیشین و کنونی شما باشد٬ روی این مسائل تکیه کنید به جای حرفهای کلی و غیرکاربردی مثل «نقش زنان در تطبیق با تغییرات اقلیمی»؟

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *