خانه آزار جنسی این بار مردم سکوی اعتراض زنان را شیروانی کردند

این بار مردم سکوی اعتراض زنان را شیروانی کردند

این بار مردم سکوی اعتراض زنان را شیروانی کردند
0

هما سرابی
شهیندخت مولاوردی٬ معاون حقوق شهروندی روحانی٬در حساب توییتر خود پوسترهایی درباره آزار خیابانی منتشر کرده که به گفته او حاصل تلاش تعدادی از فعالان حقوق زنان است. در این پوسترها از مجازات مرتکبان این عمل به استناد ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی خبر داده شده است: مجازات حبس و شلاق.


با خود فکر میکنم باز هم خوب است، بعد از این همه سال که زنان فریاد زدند و گلو پاره کردند تا صدایشان شنیده شود، یکی بلند شد و همین کتاب قانون ضد زن (که زن را نصف آدم حساب میکند) را باز کرد و گفت این جماعت نسوان راست میگویند، دست درازی و ایجاد مزاحمت به استناد این قانون جرم است، مجازاتش هم از همان جایی آمده که مجازات قصاص٬ که دیه نابرابر٬ که سنگسار٬ که قطع دست دزد! بالاخره یکی آمد و گفت این قانون یک جای باریکی پشت زن‌ها ایستاده.
قانون را نوشتیم کنار دردهایی که هر روز از ترس و وحشت تکرارشان با تردید قدم به خیابان گذاشتیم. قانون را نوشتیم کنار گلایه هایی که هیچ کس گوش شنوایش نبود. دلمان را قرص کردیم که قانون این بار پشت ماست.
اما این روزها بعد از انتشار پوسترهای مقابله با آزارهای خیابانی، جماعتی آمدند و گفتند مگر سزای کلام درشت شلاق است، مگر خشونت راه حل است، این کارها ضد حقوق بشر است ‌و غیره و غیره، از کوره در رفتند که ای وای این زنان حالا میخواهند شلاق به دست بگیرند.
که اصلا تکه انداختن از مظاهر «آزادی بیان» است، نمی‌شود که به مردان بگوییم خودشان را ابراز نکنند، این حقشان است که شخصیت و احترام و حریم خصوصی یک فرد دیگر را در هر کوچه و خیابانی ملعبه مسخره بازی و تفریح و توهین و دست درازی کنند.
اصلا به خودشان زحمت ندادند ببینند مشکل کجاست؟ درد چیست؟ آمدند بالای سکوی فریاد زن‌ها را دوباره شیروانی کردند!
این قانونی که یک جا پشت زن‌ها درآمده و یکی از مجازاتهای ممکن برای متهم را شلاق در نظر گرفته، همان قانونی است که هزاران سال زنان را به جرم واقع و ناواقع سنگسار کرده، همان قانونی است که پدران را مجاز به کشتن دخترانشان در ملا عام کرده، همان قانونی است که برای زن ارث و دیه ی نا برابر قرارداده، این همان قانونی است که ازدواج کودکان را فرصت داده، همان قانونی که حق انتخاب پوشش را از زنان گرفته، همان قانونی است که چهل است اجرایی شده، هر روز به هزاران نفر ظلم کرده و بیش از هر کس از حق زنان چشم پوشیده…این مدعیان حقوق بشر که از خشونت بیزارند کجا بودند تا به همه ی این نابرابری ها اعتراض کنند. کجا بودند وقتی زنان هر روز در خیابان ها محاکمه و مجازات شدند بابت روسری نازک و مانتوی کوتاه ؟ یک بار اعتراض کردند به خشونت علیه زنان؟ یک بار اعتراض کردند به همه ی شلاق های دیگری که آنها هم ناروا بودند؟ نه!
مشکل شلاق نیست، مسئله اینجاست که ایشان آزار خیابانی، متلک و دست درازی به زنان را جرم نمیدانند٬ بخشی از مردانگی میدانند٬ مشکل اینجاست که میگویند شلاق از متلک بدتر است و مجازات متناسب با جرم نیست. اما واقعیت آن است که کمتر کسی به استناد این قانون تا امروز به زندان رفته یا شلاق خورده، اما همین امروز تمام آن زنانی که پا از خانه بیرون گذاشتند، متلک و حرف ناسزا شنیدند، از سایه های پشت سر ترسیدند و دلشان خون و خون تر شد.
باز هم دیوار کوتاه تری نبود، جز دیوار زنان که مدعیان دروغین حقوق بشر علم “شلاق بد” است بالایش ببرند!

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *