خانه سکسیسم درخواست عجیب سرمربی تیم فوتسال زنان برای ممنوعیت حضور تماشاچیان

درخواست عجیب سرمربی تیم فوتسال زنان برای ممنوعیت حضور تماشاچیان

درخواست عجیب سرمربی تیم فوتسال زنان برای ممنوعیت حضور تماشاچیان
0

شاهین حق

در چند روز گذشته دو دیدار دوستان تیم ملی فوتسال زنان ایران و اوکراین در تاریخهای یکشنبه ۲۶ و سه شنبه ۲۸ فروردین برگزار شد که طبق معمول با حواشی زیادی همراه بود گرچه اینبار شگقت‌انگیزتر! شگفت‌انگیزترین بخش آن این بود که سرمربی این تیم اظهار کرد که کادر فنی تیم خواهان ممنوعیت حضور تماشاچیان بوده اند نه حراست وزارت ورزش!

?دیدارهای تدارکاتی رقابتهای آسیایی
چهار دیدار دوستانه تیم ملی فوتسال زنان ایران از آذرماه سال گذشته با بازی مقابل ایتالیا به صورت رفت و برگشتی شروع شد و پس از آن با روسیه و چین و با بازی در مقابل اوکراین٬ به عنوان آخرین دیدار قبل از سفر به تایلند به پایان رسید. از بین این دیدارها فقط در دیدار برگشت با روسیه٬ تیم حریف حاضر به بازی با حجاب شد.

باران کوثری اعلام کرد برای تماشای بازی برگشت تیم ملی فوتسال زنان ایران و روسیه٬ به استادیوم خواهد رفت
باران کوثری اعلام کرد برای تماشای بازی برگشت تیم ملی فوتسال زنان ایران و روسیه٬ به استادیوم خواهد رفت

باران کوثری در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد برای تماشای بازی برگشت تیم ملی فوتسال زنان ایران و روسیه٬ به استادیوم خواهد رفت (فوتلیدی).

در بازی با ایتالیا که قرار بود بدون تماشاگر، عکاس و خبرنگار انجام شود، سرانجام با فشار رسانه ها اجازه حضور تماشاگر و خبرنگاران داده شد و البته این اجازه شامل حال عکاسان خبری نمی‌شد. نهایتن حدود ۸۰۰ تماشاچی در ورزشگاه حاضر شدند. معصومه ابتکار٬ معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری٬ در سالن حضور پیدا کرد و دقایقی از بازی را به صورت لایو از حساب توییترش پخش کرد.
در بازی با روسیه اجازه حضور عکاس نیز داده شد و در بازی برگشت با این تیم که هر دو تیم با حجاب بازی کردند فدراسیون این بازی را به صورت اینترنتی پخش زنده کرد.

بازی با چین در «مرکز ملی فوتبال» که زیر نظر فدراسیون بدون حضور رسانه ها و تماشاچیان برگزار شد.

 

?حمایت هنرمندان زن از تیم ملی فوتسال
در بدو ورود تیم اوکراین به اعضای تیم یک عدد روسری به عنوان «هدیه» داده شد. طبق معمول از بازیکنان این تیم خواسته شد تا باحجاب بازی کنند که با مخالفت این تیم روبرو شد. در آستانه این مسابقه حمایت بی‌سابقه‌ای از هنرمندان زن دیده شد. باران کوثری، رخشان بنی اعتماد، مهناز افشار، هانیه توسلی و بهاره رهنما متن یکسانی را به اشتراک گذاشتند تا حمایت خود را از ورزش زنان و تیم فوتسال ایران در آستانه حضور در رقابتهای مهم آسیایی اعلام کنند.
به دلیل اعلام دیرهنگام اجازه حضور تماشاچی در بازی٬ تعداد اندکی امکان حضور در بازی اوکراین را یافتند. مهناز افشار در کنار ۱۵۰ تماشاگر زن٬ شاهد بازی رفت بود که در بین دو نیمه از استوری اینستاگرام به صورت لایو اطلاعات و هیجان بازی را به اشتراک گذاشت٬ و مخاطبان او از این پخش زنده استقبال کردند. در این بازی حضور عکاسان ممنوع بود.
در مورد بازی برگشت ساعاتی پیش از شروع بازی اعلام شد که این بازی بدون تماشاگر انجام می شود، با این حال جمعی از خبرنگاران و تماشاچیان نامطلع٬ برای تماشای بازی به سالن مراجعه کردند٬ که به شرط تحویل گوشی های همراه خود اجازه ورود به سالن پیدا کردند.
مسئولان حراست به خبرنگاران تاکید کردند اگر می خواهند وارد سالن شوند باید گوشی تلفن همراه خود را تحویل دهند. اقدامی که با مخالفت خبرنگاران مواجه شد و آنها پوشش این بازی را تحریم کردند. (مهر)

?مجوز حراست وزارت ورزش و تقاضای عجیب کادر فنی تیم ملی

فریبا محمدیان، معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان٬ پس از پایان بازی گفت: «فدراسیون فوتبال از وزارت ورزش درخواستی برای حضور تماشاگران در دیدار دوم با اوکراین نداشته است». طبق مقررات فدراسیون فوتبال ایران٬ برای حضور تماشاچیان و خبرنگاران و عکاسان در هر بازی نیاز به مجوز جداگانه از حراست وزارت ورزش دارد.

شهرزاد مظفر سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان ایران٬ در اظهارنظری عجیب درباره درخواستش مبنی بر برگزاری بازی دوم تیم ملی ایران برابر اوکراین بدون حضور تماشاگر گفت : «قرار بود بازی امروز بدون حضور تماشاگر برگزار شود . در واقع کادر فنی درخواست داشت بازی اول با حضور تماشاگر و بازی دوم بدون هواداران باشد و برای این درخواست نیز دلیل داشتیم .سیاست ها و استراتژی درون تیمی باعث شد تا با توجه به این سیاست ها تشخیص دهیم که بازی دوم بدون تماشاگر و در فضای آرام برگزار شود . به دلیل اهداف خاص چنین سیاستی را در پیش گرفتیم . همانطوری که بازی های قبل مقابل ایتالیا و روسیه وزارت ورزش و فدراسیون اجازه داده بودند تا تماشاگران در مسابقات حضور داشته باشند ، در این دو بازی هم بدون شک این اتفاق می افتاد.» او از خبرنگارانی که موفق به پوشش خبری بازی نشده بود عذرخواهی کرد.

در اینکه تقاضای مجوز برای هر بازی فرساینده و نامعقول است هیچ شکی نیست٬ اما آیا یک سرمربی حق دارد٬ بی‌دلیل تماشاچیان را از دیدن بازی تیم محبوب خود محروم کند؟ جز این است که بخش مهمی از هدف دولتها در مخارجی که صرف ورزش میکنند (که البته همه می‌دانیم درباره ورزش زنان ایران بسیار ناچیز است) برای سرگرمی و تفریح مردم است نه برای ورزش و سرگرمی چند نفر اعضای تیم!

البته ناگفته پیداست که این دلیل واقعی ممنوعیت حضور زنان تماشاگر نبوده و نیست٬ اما این نباید منتقدان را بازبدارد از اینکه شهرزاد مظفر را به دلیل اظهارنظر نادرستی که کرده پاسخگو بدانند. تیم ملی متعلق به تمام ملت است و تمام مسولان باید پاسخگوی رسانه ها و مردم باشند.

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *