خانه «بابا میدونه؟» به بابا چه ارتباطی داره؟!

«بابا میدونه؟» به بابا چه ارتباطی داره؟!

«بابا میدونه؟» به بابا چه ارتباطی داره؟!
2

آیدا تحریری

به تازگی هشتگی در توییتر راه افتاده با عنوان “بابا میدونه”. اگر این هشتگ را دنبال کنیم با توییتهایی همانند: “بابا میدونه عکس بی حجاب میذاری آواتار؟” ٬ “بابا میدونه نود (عکس برهنه) میدی که حقوق زن و مرد رو برابر کنی؟” یا “بابا میدونه به جنس موافقت گرایش داری؟”،مواجه میشویم.

همه این سوال ها به گونه ای مطرح میشود که گویا ریز به ریز مسائل هر فرد (به خصوص زنان) باید مورد تایید پدر قرار گیرد و در هر صورت انتخاب شخصی آن فرد فاقد اعتبار است٬ و این مهر تاییدی است بر تداوم غلبه نظام پدرسالانه بر بخش عظیمی از جامعه ایران.

پدرسالاری از مفاهیم و مسائل جدال برانگیز در کشورهای سنتی است که میتوان از دیدگاه های جنسیتی آن را ارزیابی کرد. هنگام صحبت از پدرسالاری٬ باید به مسائل مهمی که به دنبال دارد نیز دقت کرد؛ از مهمترین این مباحث میتوان خشونت علیه زنان و تبعیض های جنسیتی چشمگیر در خانواده سپس جامعه را مطرح کرد. وجود اینگونه مسائل از تقسیم نابرابر قدرت در خانواده سرچشمه میگیرد که زنان و دختران ما آموخته اند در برابر این معضل اجتماعی که برایشان از ارزش های خانواده محسوب میشود سر خم کنند و مطیع و تابع بودن خود را در همه حال نشان دهند.

برای مثال زنی که متاهل است و گروهی را اداره میکند، مرد صفت نامیده میشود و اکثرن انتظار دارند این تشکیلات متعلق به شوهر یا پدر این خانم باشد؛ بسیاری از مسئولیت‌پذیری و کارهای دشواری که توسط زنان به انجام میرسد، تکیه بر تعریف”مردانه و مردصفت” دارد.

دختران کم‌سن بسیاری را میشناسیم که برای فرار از خانواده ی پدرسالارشان تن به ازدواج های کورکورانه داده اند و ناغافل و به سرعت، اینبار از زیر کنترل پدر به زیر کنترل شوهر درآمده‌اند.

در جامعه مردسالار و مبتنی بر تبعیض و نابرابری های جنسیتی توانایی های زنان نادیده گرفته میشود.

هشتگ #بابا_میدونه علاوه بر اینکه به نظام پدرسالار ایران اشاره دارد، نشان از نبود اختیاراتی اعم از: گرایش جنسی، ارتباطات اجتماعی، نوع پوشش و کنترل بر بدن فرد است که گویا باید تصمیم‌گیری درباره آنها در اختیار خانواده و به ویژه اعضای مذکر آن باشد.

اظهار نظر(2)

  1. سلام بنده یک منتقد مکتب فکری فمنیسم هستم ومطمعنم که شما هیچ ازفمنیسم نمی دونید جزچند مورد مسلم اخلاقی که وجوبی بربودن فمنیسم نیست اساسا فمنیسم به دنبال برابری حقوقی مرد وزن است که امری است پسندیده اما این فقط ظاهرماجراست چه بسا که امروزه باتمایلات زنان فمنیسم به همجنس گرایی وتنفراز جنس مرد روبرو هستیم که نشان دهنده نابودی ارزش های انسانی درجوامع بشری است اگرنظرات اسلام روهم نادیده بگیریم بازهم فمنیسم یک فلسفه ضد ارزشی وضد اخلاقی است.توصیه میکنم به لینک زیررفته وبیشترمطالعه کنید:
    https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/03/18/1098426/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%AF?ref=vista

  2. نمیدونم واقعا این هشتگ های عوامانه و مردسالار رو چرا ایجاد میکنند تا جلوی آزادی جنسی رو زنان و آزادی گرایش شون رو بگیرند ؟؟؟ بخشی اش ناشی از روشهای جدید مردسالاریه . بنظر من کمتر مث سابق از طریق تجاوز و ازار ، مردسالاری انجام میشه … اون هم با مردهای ناموس پرست که فکر میکنند تنها راه دفاع از زن ، دفاع از او در برابر دستمالی شدنه ! این روشهای جدید و شیک امروزی رو برخی مذکر های مظلوم نما انجام میدند که ظاهری سربزیر و باحیا دارند اما از طریق “پرخاشگری منفعلانه ” ، مردسالاری شون رو اعمال میکنند …. خشونت پنهان یا همون passive agression نمود این مساله توسط برخی مردهای شیک ایرانیه !

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *