خانه زن ستیزی کهنه‌ترین نوع تبعیض در تاریخ بشری

زن ستیزی کهنه‌ترین نوع تبعیض در تاریخ بشری

زن ستیزی کهنه‌ترین نوع تبعیض در تاریخ بشری
0

آیدا تحریری

زن‌ستیزی پدیده‌ای اجتماعی است در پیوند با خشونت بر زنان٬ که در آن زنان با تبعیض یا تنفر روبرو گردیده، یا غیرقابل اعتماد دانسته می‌شوند. زن‌ستیزی محدود به یک قوم، نژاد، قشر و دین نیست. این پدیده اجتماعی در جامعه ما نیز به راحتی قابل مشاهده است. آیا برابر بودن زن ومرد را در عمل پذیرفته ایم؟ آیا ثابت کرده ایم زنان نیز باید از حقوق برابر بهره‌مند باشند؟ آیا دست از اعتقادات و افسانه‌های کهنه درباره زنان برداشته‌ایم؟
بسیاری از افراد در حرف برابری طلب اند، اما زن‌ستیزی در عملشان موج میزند. اولین قدم برای تخفیف زمینه های تحقق استبداد این است که همگان برابری را در گفتار و کردار بپذیرند.

فضای جامعه مردسالار ما حتی برای ارزیابی وضعیت زنان یا مردانی که ازدواج نمی کنند، معیارهای دوگانه به کار می گیرد؛ درباره مردی که ازدواج نمی کند: « لابد گوشهایش هنوز دراز نشده است.» ، « دُم به تله نمی دهد»؛و اما دختری که ازدواج نمی کند: «لابد خواستگار ندارد»٬ «شاید عیبی دارد»٬ « دختر ترشیده» کویی زنان نه تمایلات جنسی دارند و نه حق آزادی تعین شکل و شیوه زندگی، مانند دیگر حقوق انسانی که باید از آن بهره مند باشد ولی نیست!

تنفر یا تحقیر زن در جوامع مردسالار به طریقه های مختلف از شعر و ادبیات، و فرهنگ عامه ، تا آزار جنسی و آزار روحی روانی نمودار می شود. احساس تنفر از زنان فقط بخاطر”زن بودن است و تمام! فرهنگ زن ستیز، چنان بر مردم تأثیر گذاشته که باور ندارد یک زن، بتواند از پس کارهای بزرگ و “مردانه” برآید.

مشکل از کجاست ؟ اساس موضوع این است که زن در جامعه مردسالار به خودی خود بی ارزش انگاشته شده و اگر ارزشی پیدا کند، این ارزش را هم در ارتباط با مرد خواهد یافت یا بعنوان همسر و یا به عنوان مادرپسری. بودن و این نگرش کلی ماست که به این عادت زشت فرهنگی،نوعی روزمرگی و عادت میگوییم!

فمینیسم را بشناسیم و بدانیم که هسته اصلی آن برابری جنسیتی است و هدف کلی آن ایجاد جامعه‌ای است که در آن موفقیت و شادی فرد به خاطر جنسیت محدود نشود. این مردسالاری، این زن‌ستیزی و این نابرابری‌ها را از بین ببریم. بر این باور استوار باشیم که زنان موجوداتی تابع، جنس ضعیف، و دستگاه جوجه کشی نیستند. به قولی: قرار نیست چیزی باشیم که شما فکر میکنید، حقیقتا ما چیزی هستیم که فکرش را هم نمی‌کنید!!

 

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *