خانه الهام چرخنده دلال کرامت انسانی

الهام چرخنده دلال کرامت انسانی

الهام چرخنده دلال کرامت انسانی
0

علی نیری

چند روز پیش کلیپی از خواهران منصوریان، ووشوکاران تیم‌ملی ایران، در فضای مجازی منتشر شد که در مصاحبه ای جنجالی ادعا کردند که به دلیل وعده دریافت ۱۰۰ میلیون پول نقد، ماشین و منزل از الهام چرخنده بوده که آنها “حجاب برتر” (چادر) را برگزیدند. طبق گفته این دو خواهر، این مبلغ تا به امروز به آنها پرداخت نشده است، و احتمالاً یکی از دلایل افشای این معامله همین بوده باشد. واکنشها به این افشاگری در فضای مجازی متفاوت بودند. کاربران از زن و مرد، گفتند که با توجه به وضعیت اقتصادی حاضرند با همان مبلغ و امکانات چادری شوند. عده ای دیگر نیز به انتقاد از خواهران منصوریان پرداخته و علت این افشاگری را نه به منظور تقبیح این پیشنهاد، بلکه بخاطر خلف وعده از طرف چرخنده میدانستند. عده ای دیگر نیز، با یادآوری وضعیت مالی نامساعد این دو خواهر در آن برهه زمانی، دیگران را از قضاوت برحذر داشتند. خود الهام چرخنده در واکنشی سریع و صریح اعلام کرد که وعده های داده شده صرفاً جنبه حمایت داشته و ارتباطی با انتخاب حجاب این دو خواهر نداشته و ادعا کرد که تمام قضیه “بازی رسانه ای” است.

حدود چهل سال است که جمهوری اسلامی سعی در القای ایدئولوژی خود از حجاب و آنچه زن باید باشد به جامعه ایران دارد. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم هزینه های سالانه این پروژه “حفظ کرامت انسانی” (با حجاب، و مخصوصاً حجاب برتر یعنی چادر) میلیاردی بوده؛ از نشر کتاب و مجله گرفته تا سخنرانیهای آتشین ایده پردازان دینی اجتماعی وابسته و تبلیغات در سطح شهرها از طریق نصب انواع بنر، پوستر و بیلبورد در مذمت آنچه بی حجابی یا بدحجابی مینامند و ستایش حجاب برتر، حکومت از هیچ اقدامی کوتاهی نکرده است.

در چند سال اخیر اما حقنه کردن این «حافظ کرامت انسانی» وارد فازی جدید شده است. تعدادی از افراد معروف سینما و تلویزیون که بخش بزرگی از جامعه سلبریتی کشور را تشکیل میدهند از گذشته خود، که معمولاً “بد حجاب” یا “بی بند و بار” بوده اند فاصله گرفته و توبه میکنند. هدف این پروژه وام گرفتن از اعتبار و محبوبیت سلبریتی مذکور برای جذب مخاطب است. الهام چرخنده، بازیگر و مجری تلویزیون، جزو اولین سلبریتی هایی بود که در این فاز “دگرگونی و توبه” قرار گرفت. این سلبریتی، که عکسهای بدون حجاب دوران “پیش از توبه” اش هنوز هم برای مقایسه در فضای مجازی دست به دست می شوند، به یکباره و با چرخشی ۱۸۰ درجه اعلام‌ کرد که از گذشته خود توبه کرده و حجاب برتر را برای خود برگزیده است و قصد دارد دیگران را نیز به حجاب اسلامی دعوت کند . در طی سالهای پس از این دگرگونی، الهام چرخنده در سخنرانیهای مختلف در اماکنی نظیر دانشگاهها از حجاب و چادر گفته و به ارتش چادری خود افزوده است.

حال سوالی که پیش میاید این است که خانم چرخنده، که طبق گفته خود او٬ فقط در یک مناسبت در هر یک از دانشگاههای قم و اصفهان ۶۰۰ چادر بین زنان حاضر توزیع کرده، چنین بذل و بخششی را با چه بودجه و نظارت کدام ارگانی انجام‌ داده اند؟ وی در مصاحبه دیگری در دی ماه سال ۱۳۹۳ اعلام کرد که به تنهایی باعث شده حدود ۳۹۰۰ زن به چادر “مزین” شوند. از این بگذریم که آیا این زنان لنگ یک چادر بودند تا چادری شوند٬ پرداخت هزینه این «مزین شدن» ها با چه سازمانی است؟
پاسخ این است که پس از ۴۰ سال اجبار، سرکوب، خشونت و تبلیغ٬ کار جمهوری اسلامی به جایی رسیده که «کرامت انسانی موعودش» را با رشوه و معامله به سوژه های دستگاه تبلیغاتی اش تحمیل میکند.

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *