خانه این روز ها مردان از متهم شدن به تجاوز می‌ترسند شما چطور؟

این روز ها مردان از متهم شدن به تجاوز می‌ترسند شما چطور؟

این روز ها مردان از متهم شدن به تجاوز می‌ترسند شما چطور؟
0

ریحانه برفه
بعد از متهم شدن برت کاوانا ، قاضی که دونالد ترامپ برای مقام قضاوت در دادگاه عالی معرفی کرد، به تجاوز جنسی به دکتر فورد؛ دونالد ترامپ در سخنرانی اخیرش ادعا کرد اغلب مردان باید از متهم شدن به تجاوز دروغین بترسند. این هشدار ترامپ در حالی است که آمار و ارقام نشان میدهند که تنها ۳۵ درصد از تجاوز های واقعی گزارش میشوند و از بین این میزان گزارش تجاوز در ۲۰ سال اخیر٬ تنها چیزی بین دو تا ده درصد آن ها دروغ تشخیص داده شده است.
بسیاری در این میان معتقدند فمنیست ها در جنبش #من_هم اصل قضایی برائت متهم تا اثبات جرم را نادیده میگیرند٬ در عین حال همین افراد٬ شاکی پرونده (در نمونه اخیر دکتر فورد) را به طور پیش فرض یک دروغ گو میدانند که سعی در کسب شهرت٬ جلب توجه٬ یا با بازیچه دست دیگران شدن قصد اخاذی و سواستفاده از یک رویداد مهم (سیاسی٬ هنری٬ و …) دارد.
دکتر فورد بعد از مطرح کردن اعترافات خودش مجبور شد به محل امن تری برای زندگی برود و تا امروز خبری از محل زندگی فعلی او و وضعیتش در دست نیست. آنچه واضح است این است که دکتر فورد اعتبار شغلی و اجتماعی خود را در شرایطی از دست داده که متهم این پرونده در بین بسیاری از افراد محبوبیت بیشتری هم پیدا کرده است.
تحقیقات اف بی ای در مورد این پرونده عملا یک سرهم بندی بوده، در حالی که دکتر فورد ۴۰ شاهد معرفی کرده بود٬ بسیاری از آنها ادعا میکنند که برای مصاحبه به آنها تلفن هم زده نشده است. اف بی ای تحقیقات خود در مورد این مسئله را در پنج روز خاتمه داد. تحقیق درمورد یک کیف قاپی هم بیشتر از این طول می‌کشد. ترامپ میگوید که دکتر فورد بدون دادن هیچ اطلاعات دقیق این ادعا را مطرح کرده ولی دکتر فورد در شهادت خود که از رسانه های زیادی پخش شد جزییات بسیار دقیقی از وقایع ارائه داد.
برخی ادعا میکنند زنان و فمنیست ها بازیچه سیاسی دموکرات ها شده‌اند. اما اعترافات دکتر فورد برای دموکرات ها هیچ منفعتی به همراه نداشت و کاوانا نهایتا با اختلاف یک رای وارد دادگاه عالی میشود. بهانه های دموکرات ها برای رد صلاحیت کاوانا خیلی بیشتر از تجاوز جنسی بود به عنوان مثال کاوانا بعد از قسم خوردن در مجلس ادعا کرد علاقه ای به مصرف مشروبات الکلی ندارد. در حالی که گزارش رسمی پلیس نشان می‌دهد که او نه تنها سابقه مصرف مشروبات الکلی دارد بلکه سابقه درگیری شدید در حالت مستی را هم دارد و اگر قرار بر رای عادلانه باشه برای رد صلاحیت او همین یک مورد دروغ گویی آن هم وقتی در برابر مجلس قسم به شهادت راست خورده کافی است.
لیبرال ها به شدت شاکی اند که چرا کاوانا بدون مدرک متجاوز خطاب شده٬ ولی اگر با دقت نگاه کنید آنقدر که دکتر فورد دروغگو خطاب شده کسی به کاوانا نگفته متجاوز. در واقع خیلی دموکرات ها و مخالفان کاوانا تاکید میکنند که آنها کاوانا رو متجاوز نمی‌دانند بلکه خواهان تحقیقات و رسیدگی اصولی و دقیق به پرونده او هستند.
حال ترامپ اعلام نگرانی می‌کند که مرد ها باید از اتهام های دروغین بترسند ولی سوال این است.
چه تعداد از مردان هستند که ممکن است بخاطر اتهام دروغین مجازات شوند؟ آیا در صورت اتهام دروغین امکان پیگیری توسط مردان و درخواست اعاده حیثیت وجود ندارد؟ از نظرمالی و اجتماعی زنان چه سودی از چنین ادعایی میبرند؟ آیا آنطور که ترامپ ادعا کرده مردان حقیقتا در خطر مجازات نابحق هستند؟ واقعیت این است که نه٬ هرگز. هیچ مردی صبح که از خواب بیدار می‌شود و با خود نمیگوید خدای من امروز چه بپوشم که متهم به تجاوز نشوم یا شب اسنپ نگیرم که متهم نشوم. واقعیت کاملا برعکس آن است.
اگر شکایتی بابت تجاوز یا آزار جنسی از مردان شود راه های بسیاری برای فرارشان وجود دارد. همچنین موارد زیادی وجود دارد که با وجود اثبات تجاوز٬ دادگاه برای اینکه آینده یک مرد خراب نشود متهم را تبرئه کرده یا حکم های بسیار خفیفی برای او صادر کرده‌اند. در حالی که شاکی پرونده (چه زن و چه مرد) اعتبار اجتماعی خود را از دست میدهد و چنان سخت مورد قضاوت اجتماع قرار میگیرد که در بسیاری از موارد محل زندگی خود را عوض میکند یا با دوستان و نزدیکان قطع ارتباط می‌کند. در هیچ جای دنیا معضلی این چنینی وجود نداره که افراد با شادی و خوشحالی و برای لذت جویی یا پول و شهرت کسی را متهم به تجاوز بکنند. چون آینده چنین شکایتی برای هیچ شاکی شاد و زیبا نیست.

این ترس ها در واقع توهماتی هستند که دونالد ترامپ برای پیشبرد مقاصد سیاسی خود آنها را به جامعه تلقین میکند.
همان طور که در سال ۲۰۱۶ با تبلیغات خود به مردم امریکا القا کرد که کشورشان در حال سقوط است و برای نجات از این سقوط توهمی باید به او رای بدهند. و این بار او به جامعه القا میکند مردان جامعه در خطر هستند.

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *