خانه «بیگانه» تجربه مردان از تجاوز و زایمان

«بیگانه» تجربه مردان از تجاوز و زایمان

«بیگانه» تجربه مردان از تجاوز و زایمان
0

علی نیری

مجموعه فیلمهای بیگانه [[Alien]] را شاید کمتر کسی نشناسد. موجودی فرازمینی که در ابتدا مانند یک انگل یا ویروس از راه هوا وارد بدن میزبان/قربانی شده و پس از مدت کوتاهی به فجیع ترین شکل ممکن، از او خارج میشود. بیگانه پس از مدت بسیار کوتاهی به بلوغ رسیده و شروع به کشتار و خوردن دیگر موجودات زنده، یعنی انسانها، میکند. تا بحال بیش از ۶ فیلم از مجموعه بیگانه ساخته شده ولی به جرات بتوان گفت که اولین قسمت از این مجموعه موفقترین آن بوده است.

در اینجا هدف نقد فیلم از دیدگاه سینمایی نیست بلکه پرداختن به آن از دیدگاه جنسیتی و ابعاد جنسی محتوای فیلم است. تقریباً تمام منتقدان این مجموعه بر سر وجود لایه ای از مفاهیم جنسی نهفته در آن توافق دارند و حتی یکی از منتقدان به نام باربارا کرید با اشاره به حالت بدن یک بیگانه بالغ، آن را “تصور هیولا گونه از یک زن” توصیف کرده است. دیوید مکینتی، نویسنده بریتانیایی، میگوید: «بیگانه همانقدر درباره تجاوز است که فیلمهایی مانند “متهم” (۱۹۸۸) و “بر قبرت تف میکنم” (۱۹۷۸) بودند.» یکی از عناصر اصلی و پایه ای بیگانه تولید مثل از طریق رابطه ای ناخواسته و بدون اجازه طرف مقابل است. دیگر منتقدان توجه مخاطب را به حالت خاص سر بیگانه جلب کرده اند که شباهتی، نه چندان کم، با آلت تناسلی مرد دارد. حتی روش کشتن بیگانه بالغ، که از دهان خود زبانی بیرون میآورد که خود دندانهای تیزی دارد و با فرو کردن آن به بدن قربانی آنان را میکشد، نیز به تجاوز تشبیه شده است. در فیلم‌ اول موجوداتی به نام صورت گیر (Face hugger) معرفی میشوند که با چسبیدن‌ به صورت قربانی تخم موجود بیگانه را از راه دهان وارد بدن او میکنند. دن اوبانان، نویسنده فیلمنامه بیگانه، این صحنه را کنایه ای به ترس مردان از تجاوز دهانی توصیف کرد. نکته جالب و فمینیستی این قسمت این است که فیلم چطور خلاف مسیر جریان رایج فیلمهای ترسناک هالیوودی حرکت کرده است که در آن معمولاً شخصیت زن داستان مورد حمله و یا تعرض هیولای مذکر قرار میگیرد. (در فیلم معروف و پرطرفدار Ash vs. Evil Dead شاهد تجاوز یک هیولای به شکل درخت به یک زن هستیم)

یکی دیگر از جنبه های فیلم، نوع “تولد” موجود بیگانه است. شاید یکی از “محبوبترین” صحنه های ترسناک سری فیلم بیگانه لحظه تولد این موجود باشد که در آن بیگانه کوچکی با دریدن شکم میزبان/حامل خود در توده ای از خون از فرد بیرون میآید. طبق گفته مکینتی این عنصر فیلم از ترس نهفته مرد از مفهوم حاملگی و زایمان نشات میگیرد و تلاش سازندگان فیلم در کنایه به مردان در اینمورد در این مستند است که بجز دو مورد استثناء این اکثراً شخصیتهای مرد داستانهای این سری فیلم بوده اند که بیگانه را “میزایند”.

در دنیای مردسالار هالیوود که پر است از قربانیهای ضعیف زن که برای نجات جانشان منتظر و محتاج یک مرد قوی هستند، مجموعه بیگانه چند دهه است که با شخصیتهای زن مستقل و قوی کلیشه شکنی میکند.

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *