خانه ۱۰ فایده جانبی روش‌های جلوگیری از بارداری

۱۰ فایده جانبی روش‌های جلوگیری از بارداری

۱۰ فایده جانبی روش‌های جلوگیری از بارداری
0

مترجم: سحر بهزاد


قرص های هورمونی جلوگیری از بارداری برای بسیاری از زنان که به دنبال پیشگیری از بارداری هستند مثل فرشته نجات هستند. البته روش های غیرهورمونی نیز مزایای خود را دارند اما روش های هورمونی پیشگیری از بارداری که شامل قرص ها٬ بعضی IUD ها، ایمپلنت ها و چسب یا برچسبها (پچ) میشود مزایای دیگری غیر از جلوگیری از بارداری هم دارند.


۱. چرخه قاعدگی را منظم میکند.
روش های کنترل بارداری میتواند نوسانات هورمونی که در چرخه قاعدگی رخ میدهد را کنترل کند که  به حل بسیاری از مشکلات قاعدگی مثل خونریزی نامنظم یا شدید کمک میکند.همچنین به بهبود علائم سندرم پلی کیستیک رحم (pcos) مانند آکنه و موی زائد کمک میکند.


۲. درد پریود را کاهش میدهد
حدود ۳۱ درصد از زنانی که از داروهای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند کاهش دردهای قاعدگی را یکی از دلایل ادامه استفاده از قرص اعلام می کند داروهای پیشگیری از بارداری از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند و زمانی که تخمک گذاری انجام نشود رحم انقباض های دردناک زمان تخمک گذاری را تجربه نمی کند اگر پریود های دردناک دارید داروهای پیشگیری از بارداری هورمونی می تواند درد شما در دوران قاعدگی را کاهش دهد.


۳. می‌تواند آکنه های هورمونی را کنترل کند
نوسانات هورمونی معمولاً یکی از عوامل ایجاد آکنه هستند به همین دلیل است که آنها معمولاً در زمان بلوغ در بدترین حالت خود هستند. داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری می‌توانند با کاهش و به حداقل رساندن این نوسانات٬ به کاهش آکنه ها کمک کند. قرص های پیشگیری از بارداری که شامل ترکیب استروژن و پروژسترون هستند (با نام قرصهای ترکیبی) موثرترین داروها در برابر آکنه هستند.


۴. ریسک ابتلا به سرطان رحم را کاهش میدهد
داروهای پیشگیری از بارداری هورمونی اثرات بلند مدت مفیدی نیز دارد. زنانی که ترکیباتی از داروهای پیشگیری از بارداری را مصرف می‌کنند ۵۰ درصد کمتر در معرض سرطان رحم هستند این تاثیرات می تواند تا ۲۰ سال بعد از قطع مصرف قرص ها ادامه پیدا کند. همچنین میتواند باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان شود.


۵. می تواند خطر ابتلا به کیست تخمدان را کاهش دهد
کیست های تخمدان بسته های کوچک و سرشار از مایع هستند که در تخمدان در زمان تخمک گذاری شکل می‌گیرد و با وجود این که معمولا خطرناک نیستند می‌توانند دردناک باشند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک معمولا تعداد زیادی از این کیست های کوچک را در تخمدان های خود دارند. داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری با جلوگیری از تخمک گذاری از تشکیل این کیست ها جلوگیری می کند. همچنین می‌توانند جلوی رشد کیست های تشکیل شده را بگیرد.


۶. میتواند علائم پیش از قاعدگی را کاهش دهد
بسیاری از زنان مخلوطی از علائم و نشانه های فیزیکی و احساسی را در روزها یا هفته‌های منتهی به پریودشان تجربه می کند. این به نام سندرم پیش از قاعدگی یا پی ام اس (pms) شناخته می‌شود مانند دیگر مشکلات زمان قاعدگی پی ام اس نیز معمولاً به دلیل نوسانات هورمونی اتفاق می‌افتد. داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری یکی از درمان های احتمالی برای اختلال ملال پیش از قاعدگی (پی ام دی دی) است. این یک نوع حاد تر پی ام اس است که علائم فیزیکی و روانی شدیدتری دارد و معمولا به سختی درمان می شود. اما قرص های ترکیبی شامل دروسپیرنون و اتینیل استرادیول توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای درمان پی ام دی دی تایید شده است و تنها قرص های جلوگیری این تاییدیه را برای این هدف دریافت کردند.
توجه داشته باشیم که متخصصان همچنان در تلاشند تا عوامل اصلی پی‌ام‌اس و پی‌ان‌دی‌دی را پیدا کنند و حتی با در نظر گرفتن این قضیه قرص های جلوگیری از بارداری به نسبت دوزها و ترکیبات متفاوتی از هورمون ها دارند شما ممکن است لازم باشد چند گزینه را امتحان کنید تا داروی مناسب برای رفع علائم خود را پیدا کنید.


۷. به کنترل کردن آندومتریوز کمک می کند
آندومتریوز وضعیت دردناکی است و زمانی رخ می‌دهد که بافت تشکیل دهنده رحم به نام آندومتر در محل دیگری به جز داخل رحم رشد کند این بافت بدون توجه به مکانی که قرار دارد در زمان پریود خونریزی می کند زمانی که این بافت در مکانهایی که خون نمیتواند از بدن خارج شود، خونریزی میکند باعث ایجاد درد و عفونت می شود. داروهای جلوگیری از بارداری به این افراد کمک می کند زیرا جلوی پریود آن ها را میگیرد و استفاده مداوم از این قرص ها و همچنین آی یو دی ها روش مناسبی برای کنترل آن است.


۸.به درمان سردردها و میگرن های قاعدگی کمک می کند
میگرن یک نوع شدید سردرد است که تقریباً ۳۰ میلیون آمریکایی را درگیر کرده است از این تعداد ۷۵ درصد را زنان تشکیل میدهند یکی از دلایل این امر آن است که تغییرات هورمونی یکی از علل اصلی شروع سردرد ها هستند متخصصان باور دارند میگرن های قاعدگی به کاهش در میزان استروژن و پروژسترون در زمان قبل از پریود مربوط است. متدهای پیشگیری از بارداری هورمونی که به شما اجازه می دهد پریود نشوید، مانند قرص های ادامه دار، ایمپلنت ها یا آی یو دی ها میتوانند از این کاهش هورمونی جلوگیری کنند.


۹. به شما این امکان را میدهد تا در زمان مناسب پرود شوید
برای بسیاری از زنان که در چرخه قاعدگی قرار دارند خونریزی یک حقیقت زندگی است اما لزوما اینطور نیست بیشتر بسته های قرص جلوگیری از بارداری به همراه خود یک بسته از قرصهایی را دارند هیچ هورمونی ندارد( بی اثر) این قرص ها به این دلیل وجود دارند تا به شما عادت قرص خوردن هر روزه را بیاموزند معمولاً هنگام خوردن این قرص ها هم پریود میشوید.
اگر یک مسافرت بزرگ یا برنامه دیگر در طول هفته دارید این قرص ها(بی اثر) را نخورید به جای آنها یک بسته جدید را شروع کنید. این کار زمانی بهتر عمل میکند که قرصهایی مونوفازیک (تک فازی) پیشگیری از بارداری را استفاده کنید که مقدار و دوز هورمونهای قرصها ثابت است. دیگر روش ها مانند استفاده از آیودی ها حلقه ها و برچسب ها پریود شما را کاملن قطع می‌کند.

 

۱۰. خطر کم خونی را کاهش میدهد
بسیاری از زنان خونریزی های شدید را در دوران پریود شان تجربه میکند که این می‌تواند خطر کم خونی را بالا ببرد. در کم خونی افراد گلبولهای قرمز کافی برای حمل اکسیژن در سراسر بدن شان را ندارند که باعث خستگی میشود. قرص های هورمونی جلوگیری از بارداری که پریود را برای یک دوره قطع میکنند می‌توانند از کم خونی های مرتبط با خونریزی های پریود جلوگیری کنند.
توجه داشته باشید که…


قرص های پیشگیری هورمونی برای همه افراد نیستند اگر سیگار می کشید یا بالای ۳۵ سال سن دارید می تواند ریسک لخته شدن و افزایش فشارخون را بالا ببرد به علاوه بعضی گونه‌های داروی جلوگیری هورمونی مانند ترکیب قرص ها و برچسب ها ریسک لختگی و فشار خون بالا را افزایش می دهد(حتی در افرادی که سیگار نمی کشند) برای بعضی افراد قرص های جلوگیری می توانند باعث آشکار شدن علائم متفاوت فیزیکی و روانی شود. از درد های مفاصل تا روانپریشی. زمانی که گزینه قرص‌های پیشگیری را انتخاب میکنید حتما با پزشک خود درباره هرگونه علائم که با روش‌های دیگر تجربه کرده‌اید صحبت کنید .روشهای جلوگیری هورمونی همچنین شما را در برابر عفونت های قابل انتقال توسط سکس محافظت نمی کند مگر زمانی که با یک پارتنر طولانی مدت رابطه دارید و هر دو چک شده باشید. از کاندوم یا دیگر محافظت کننده های فیزیکی در زمان رابطه جنسی استفاده کنید.
پزشک تان به شما کمک می کند تا با توجه به خطرها و مزایای استفاده از هر روش تصمیم بگیرید کدام روش برای شما بهتر است.

منبع: healthline

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *