خانه زنان پیشرو دختر ایرانی، برنده ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات شد

دختر ایرانی، برنده ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات شد

دختر ایرانی، برنده ی مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات شد
0

حفیظه الربیعی

در اواخر تیرسال ۱۳۹۷ دهمین دوره مسابقات جهانی ریاضی (WMI – World Mathematics Invitational) با حضور ۲۰ کشور جهان در مرکز دانشگاهی /Yonsei/ واقع در شهر اینچئون کره جنوبی برگزار شد و دانش آموز دختر ارومیه ای در این المپیاد به مدال طلای جهان دست یافت.

در ۲۱ مهر ۱۳۹۷، این خبرباردیگر در بسیاری از رسانه ها مورد توجه قرار گرفت. سوالات این المپیاد، بیش از آنکه به دانش ریاضی نیاز داشته باشد، بسته به نبوغ و هوش فرد در ریاضیات است.
خانم زهرا زاویه، دختر ارومیه ای و دانش آموز ایرانی، در دهمین دوره مسابقات جهانی ریاضی، موفق به کسب مدال طلا شد. این محصل نابغه ی ایرانی، از نفرات برتر این مسابقه ی جهانی شد. لازم به ذکر است که در این مسابقات پسران و دختران بسیاری از ۲۰ کشور جهان شرکت کرده اند.

با دیدن نوابغ ریاضی چون مریم میرزاخانی، زهرا زاویه، ساغر سید عباس زاده و … آیا بازهم میتوان گفت زنان در ریاضیات خوب نیستند و “ریاضی” یک رشته ی مردانه/پسرانه است ؟ وقتی چنین تفکراتی در جامعه ای رایج باشد، دختران واقعاً در ریاضیات ضعیفتر عمل می کنند !

《کلاودیا کوایزر- پل استاد کرسی روانشناسی دانشگاه کوبلنز آلمان، طی تحقیقی نتیجه گرفت که زنان و مردان با برگزاری تست هوش و ریاضی، به نتایج مشترکی دست می‌یابند اما اگر از پیش گفته شود که مردها در ریاضیات بهتر هستند، نتیجه آزمایش تغییر می‌کند!این آزمایش، نمونه خوبی در اثبات آن است که مفهوم “زن” یا “مرد” در دنیای کنونی، کماکان زیر تاثیر کلیشه‌های فرهنگی است اما بر اساس نیازهای اجتماعی و اقتصادی در مسیری پرتحول قرار دارد.》

پس بهتر است که دست از تفکرات کلیشه ای در خصوص زنان برداریم و با فرو کردن مضامینی در مغز آنان از ابتدای کودکی همچون “زنا در ریاضی خوب نیستن” ، “این رشته پسرونه ست”، “بهتره زن در حرفه ی مورد علاقه ش مشغول نباشه و خونه دار بمونه” و … راه موفقیت و افتخار آمیزی آنان را سد نکنیم.
#کلیشه_های_جنسیتی_را_به_کودکان_منتقل_نکنید

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *