خانه آزار جنسی آیا مردان از آزار جنسی چیزی نمی دانند؟

آیا مردان از آزار جنسی چیزی نمی دانند؟

آیا مردان از آزار جنسی چیزی نمی دانند؟
0

مترجم: علی نیری

شش هفته پس از ایراد اتهامات به هاروی واینستاین در زمینه چند دهه آزار جنسی زنان متعدد (که وی همه اتهامات را انکار کرد)، لیست بلند بالایی از دیگر مردان با این اتهامات منتشر شده است. بعضی از این مردان اتهامات را رد می کنند و برخی دیگر با جزییات آنها را توضیح میدهند.
به عنوان مثال، چارلی رُز، مجری معروف تلویزیون، ضمن عذرخواهی اذعان کرد که فکر میکرده احساسی که داشته دو طرفه بوده، ولی اکنون به اشتباهش پی برده است. سناتور دموکرات، ال فراکن، نماینده میشیگان، جان کانیرز، اما فقط از طریق سخنگوی خود اعلام کرد که شخصی که به او اتهام‌زده با میل خود از پیگیری پرونده منصرف شده است. جان لَسِتِر، یکی از بنیان گذاران شرکت پیکسار، عذرخواهی کرده و گفت هر چند نیت بدی نداشته ولی حق هر کسی است که حریم شخصی اش محفوظ باشد.
حزب جمهوری خواه آلاباما و همچنین شخص ترامپ حمایت خود از سناتور روی مور را قطع کرده اند چون او به چندین مورد آزار جنسی متهم شده است (گرچه همه را رد کرده است) و تعداد زنانی که جورج بوش پدر را به دستمالی متهم کردند به ۸ رسیده است. ماه پیش سخنگوی خانواده بوش با ارائه “توضیح” در مورد ۴ اتهام، ضمن عذرخواهی اعلام کرد که کاری که بوش پدر انجام داده یک عادت رایج قدیمی دست کشیدن به باسن زنان است و رفتاری “مهربانانه” بوده است. وی در مورد دیگر اتهامات نظری نداد.
این موارد اتهام و چندین اتهام دیگر که بسیار جدی‌تر از دست زدن به باسن زنان هستند اکثراً مرتبط به مردانی باهوش، بلندپرواز و قدرتمند هستند. مردانی که قاعدتاً باید بدانند که چنین رفتارهایی چقدر ناشایست است. مواردی بوده که مردان زبان خود را در دهان زنانی کرده اند که تمایلی به بوسیدن آنها نداشتنه‌اند، یا برهنه در مقابل چشمانشان راه رفته اند و یا آلت تناسلی خود را به آنها نشان داده اند.
چرا این مردان این کارها را می کنند؟ چرا اینقدر تعدادشان زیاد است؟ ظاهراً همانطور که کارزار یا جنبش metoo ثابت کرد، تعداد موارد آزار جنسی بسیار زیاد است بطوریکه نمیتوان آنها را استثنا نامید.
شاید یک توضیح این رفتار، همان دیدگاه جنسیت زده نهادینه شده در جامعه باشد که به مردان می گوید زنان از آنها ضعیف تر هستند. به همین دلیل است که مردان و حتی زنان بسیاری معتقدند که این مرد است که باید به زن پیشنهاد بیرون بدهد (و اغلب٬ شام را هم حساب کند).
حال اگر شکارچیان جنسی که در جامعه هستند را کنار بگذاریم، این طرز فکر باعث میشود برخی مردان، که بعضی از آنها دیگر جذابیت جنسی چندانی ندارند، تسلیم میل جنسی خود شده و منطق و تشخیص بین درست و غلط را کنار بگذارند.
خیلی خوب است که تصور کنیم در سال ۲۰۱۷ سکسیسم در رسانه های رایج، دیگر یک مسئله کهنه و قدیمی است: در مورد فرهنگی حرف میزنیم که دو برنامه معروف در زمینه کلیشه های جنسیتی یعنی “مرد مجرد” و “زن مجرد” را ساخت. هاروی در اظهاریه رسمی خود گفت: “من در دهه های ۶۰ و ۷۰ به بلوغ رسیدم و در آن زمان قوانین رفتار در محل کار خیلی فرق می کرد. آن موقع فرهنگ به آن شکل بود.”
ولی از شواهد پیداست که فرهنگ زمان حال هم همینگونه است. همین چند وقت پیش بود که یک زن بسیار شایسته و آماده برای ریاست جمهوری از یک مرد با شایستگی کمتر (و یادمان نرود، اتهامات آزار جنسی که آنها را رد کرده است) شکست خورد تا ثابت شود که تبعیض جنسی کماکان وجود دارد.
اینکه این شخص در بیشتر زمان کارزار انتخاباتی خود مشغول قلدری کردن و آزار دیگران بود و حدود ۵۲% مردان و ۴۱% زنان به او رای دادند فقط همین نکته را ثابت میکند.
یک توضیح دیگر که آن نیز ریشه در جنسیت زدگی دارد، این است که ما هنوز تعریف درست و جامعی از آزار جنسی نداریم.
چندی پیش یک تحقیق کوچک از طرف یک اپلیکیشن فروش ماشین نشان داد که بسیاری از مردان دقیقاً نمی دانند چه چیزهایی شامل آزار جنسی می شوند. دو سوم‌ مردان شرکت کننده در این تحقیق درخواست های مکرر یکطرفه به نوشیدنی و قرار را آزار جنسی نمی دانستند. یک پنجم آنها فکر نمی‌کردند که بخاطر آزار جنسی٬ شخص خاطی باید اخراج شود.
یک نکته دیگر اینکه اشخاص بسیاری این رفتارها را از دیگران می آموزند. طبق گفته شخصی که پیشتر برای زنان سوت می زده و به آنها متلک می گفته، او این رفتار را با دیدن مردان بزرگتر از خود در خیابان های بروکلین یاد گرفته بود. او می گوید: “تمام عمرم به من می گفتند دخترها گربه هستند و پسرها سگ. اینکه به زنها در خیابان متلک بگوییم یک‌کار مردانه است. من که اینطوری یاد گرفته بودم.”

بدون شک بسیاری از اتهاماتی که در این مدت شنیده ایم بسیار فراتر از منطقه خاکستری (مبهم) اخلاقیات بوده‌اند ولی اگر در مورد آن‌ مناطق خاکستری سوء تفاهمی هم وجود داشته باشد، احتمالاً درباره آنچه قطعاً غلط و غیراخلاقی است هم باید سوء تفاهم وجود داشته باشد و اینکه چه بخشی از این موارد شامل آن ایده قدیمی و بی پایه و اساس برخی از مردان در مورد رقص جفتگیری نر و ماده است.
هیچ زنی نمی خواهد آزار ببیند یا طوری لمس شود که احساس معذب بودن کند و با این‌ حال چطور میتوان‌ این‌ مساله را توضیح داد که سخنگوی خانواده بوش رفتار بوش پدر را تایید کرده است؟
به همین خاطر است که باید مطمئن شویم هر مرد و زنی می داند که رفتار نادرست دقیقاً یعنی چه.
امید است که فرصت حاضر برای مکالمه و تبادل نظرات به چنین هدفی برسد. علاوه بر اینکه مردان نسبت به رفتارشان در گذشته پاسخگو باشند، این فرصت خوبی است برای مباحثه تا دیگر “سوء تفاهم” به عنوان توضیح و توجیه استفاده نشود. چون همه باید بدانند که چه زن باشید چه مرد، دست زدن به باسن اشخاص با نیت غیرجنسی یا وقتی مطمئن نیستید از آن خوشش بیاید یا نه اصلاً خوشایند نیست.

منبع: سی ان ان

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *