خانه آزار جنسی آخرین تیر کوین اسپیسی در کمان شبکه های اجتماعی: میخواهم برگردم

آخرین تیر کوین اسپیسی در کمان شبکه های اجتماعی: میخواهم برگردم

آخرین تیر کوین اسپیسی در کمان شبکه های اجتماعی: میخواهم برگردم
0

علی نیری

کوین اسپیسی٬ این بازیگر جنجالی هالیوود٬ بار دیگر در شبکه های اجتماعی ظاهر شده٬ آن هم به دو دلیل. نخست اینکه اتهامی جدید از سوی هیثر آنرو، یک گوینده خبرسابق، علیه اسپیسی مطرح شده است٬ که او را به اقدام به آزار جنسی پسر خود در یک میخانه متهم می‌کند. چند ساعت از انتشار خبر این اتهام نگذشته بود که کوین اسپیسی سکوت طولانی خود در شبکه های مجازی را به شکلی عجیب شکست: در ویدئویی سه دقیقه ای با عنوان “بگذارید روراست ( فرانک) باشم” کاملاً فرورفته در نوع بیان و شخصیت فرانک آندروود در سریال خانه پوشالی و با شکستن “دیوار چهارم”! کوین اسپیسی بطور مختصر و در عین حال معماگونه اعلام کرد که مخاطبان و طرفدارانش تمام رازهای کثیف او را میدانند و کماکان به او اعتماد دارند. همچنین از ناپدید شدن خود در فصل آخر خانه پوشالی اظهار نارضایتی کرده و با به دست کردن انگشتر معروف شخصیت فرانک آندروود بطور غیرمستقیم وعده بازگشت به سریالی را داد که به اتمام رسیده است.
حدود یک سال پیش بود که اتهام تجاوز و آزار جنسی از طرف آنتونی رپ، بازیگر سریال استار ترک، به کوین اسپیسی وارد شد. رپ ادعا کرد که وقتی ۱۴ سال داشته، در خانه اسپیسی ۲۶ ساله و مست، قربانی آزار جنسی و تلاش برای تجاوز شده. پس از رپ افراد دیگری نیز پا پیش گذاشته و از تجارب آزار جنسی توسط اسپیسی گفتند. اسپیسی در بیانیه ای، ضمن عذرخواهی از رپ، با ادعای به یاد نیاوردن این اتفاق، خود را همجنسگرا معرفی و اعلام کرد که تصمیم گرفته از این پس به عنوان یک مرد همجنسگرا به زندگی خود ادامه دهد. این بیانیه واکنشهای منفی زیادی در پی داشت. بسیاری از بازیگران همجنسگرا استدلال کردند که هدف اسپیسی از افشای همجنسگرایی خود، منحرف کردن اذهان عمومی از اتهام تجاوز است و از آن بدتر اینکه بیانیه او باعث میشود کودک آزاری جنسی و همجنسگرایی در یک گروه دیده شوند.
خیلی زود شبکه معروف نتفلیکس اعلام کرد که فصل آخر “خانه پوشالی” بدون اسپیسی ساخته خواهد شد. پس از آن اسپیسی از فیلم “تمام پولهای دنیا”، که یکی از نقشهای اصلی آن را ایفا میکرد، حذف شد (تصمیمی که به گفته ریدلی اسکات، سازنده فیلم، یک تصمیم تجاری بود). تنها فیلمی که از او مانده بود، به نام “باشگاه پسران میلیاردر” تنها در روز اول اکران در سینماها تنها ۱۲۶ دلار فروش کرد. چند ماه باقیمانده سال برای این بازیگر برنده اسکار و دیگر افتخارات، با سکوت و غیبت همراه بود، البته اگر اشارات و کنایه ها را در نظر نگیریم. یکی از آخرین کنایه ها به او چند هفته پیش توسط هانا گدسبی، کمدین و نویسنده استرالیایی، بود که در مراسمی برای زنان هالیوود اظهار کرد که باید خط قرمزی بین رفتار خوب و آزار جنسی وجود داشته باشد ومیشود نامش را کوین گذاشت.
و حالا اسپیسی با انتشار این ویدیو و به اتکای پرونده بازیگری خود٬ انتظار دارد علیرغم بیش از ۱۰ اتهام آزار جنسی، نه تنها به صحنه اجتماع، بلکه به صفحات نمایشگر تماشاگران بازگردد.
واکنشها به این ویدئو متفاوت بودند. برخی طرفداران اسپیسی، که در ایران هم کم نیستند، از آن استقبال کرده و حمایت خود را از این بازیگر اعلام کردند (که شاید امید به همین حمایتها جسارت انتشار چنین ویدیویی را به اسپیسی داده است). اما به نظر میرسد که اکثریت کاربران شبکه های مجازی این ویدئو را یک اشتباه و حتی آزاردهنده خواندند.
فریبکاری اسپیسی از همان ایهامی که در عنوان ویدیو (بگذارید روراست باشم) قرار داده٬ شروع میشود که از اسم شخصیت محبوب سریال موفق خود، که هم معنی با واژه “روراست” است استفاده میکند. او برخلاف ادعایش روراست نیست، حتی خودش هم نیست و پشت نقاب فرانک آندروود مخفی شده است (جدا از درنظرگرفتن قوانین حق کپی نقش فرانک آندروود) در قسمتی از ویدئو میگوید اعتماد به نفسش روز به روز بیشتر میشود ولی آنچه میبینیم مردی ترس‌خورده است که حتی جرات صحبت مستقیم با مخاطبانش را ندارد و پشت چهره یک شخصیت خیالی در یک سریال پایان‌یافته سخن میگوید. اگر تاوان آنچه کرده‌ام را تا کنون نپرداخته‌ام، انتظار دارید تاوان آنچه نکرده‌ام را بپردازم؟ ، در حالی که حتی نتیجه قانونی این اتهامات و مجازات احتمالی او نیز هنوز مشخص نشده اند. او وعده بازگشت میدهد به سریالی که نتفلیکس بخاطر اتهامات او که نقش اول آن را به عهده داشت مجبور به اتمام زودهنگام آن و قبول ضرر مالی٬ به نفع حفظ اعتبار و وجهه اخلاقی خود شد؛ و معلوم نیست آیا فیلم ساز و یا شبکه دیگری با او همکاری خواهد کرد یا نه.

با مخفی شدن پشت نقاب فرانک آندروود، اسپیسی احساسات مخاطب و طرفداران خود را به بازی میگیرد و به یادشان میاورد که آخرین باری که او را دیدند در یک نقش مقتدر در سریال محبوبشان بوده است.
اگر بخواهیم “روراست” باشیم، باید قبول کنیم که پس از فیلمهای “مظنونین همیشگی” و “زیبایی آمریکایی”، کوین اسپیسی یا کم کار بود و یا در فیلمهای ضعیف ظاهر میشد و “خانه پوشالی” به نوعی او را نجات داده و به صفحه تلویزیون بازگرداند. حال استفاده ابزاری او از این سریال خوش‌ساخت و خاطره‌انگیز٬ برای برانگیختن احساسات طرفدارانش به نوعی آخرین تیری است که اسپیسی در کمان گذاشته و منتظر است ببیند به هدف می‌خورد یا نه!

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *