خانه تبعیض جنسیتی نیوزلند به نشانه همدردی روسری به سر میکند.

نیوزلند به نشانه همدردی روسری به سر میکند.

نیوزلند به نشانه همدردی روسری به سر میکند.
0

ترجمه:علی نیری

در روز جمعه، به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی به مسجدی در #نیوزیلند، مردان و زنان در سرتاسر این کشور روسری به سر میکنند.
اولین قربانیان حادثه تروریستی کرایست چرچ اکنون دفن شده‌اند. در روز جمعه، دقیقاً یک هفته پس از این حمله تروریستی، دو دقیقه سکوت در سرتاسر کشور نیوزیلند برقرار میشود. در اقدام دیگری به نام روسری  نشانه اتحاد، قرار است زنان و مردان در سرتاسر نیوزیلند روسری به سر کنند.
یکی از مسئولان این کمپین به نام تایا آشمان میگوید: “یک اقدام ساده از طرف نیوزیلند است تا حمایت خود را از قربانیان و خانواده‌هایشان نشان دهیم.” این کمپین در توییتر با هشتگ  روسری_نشانه_اتحاد به راه افتاد.
در مراسم تدفین قربانیان، عزاداران٬ افسران پلیس زن و آتش نشانهای زن همگی #روسری به سر کرده بودند. حتی نخست وزیر این کشور جاسیندا آردرن نیز با  حجاب اسلامی وارد جامعه  مسلمان این کشور شد و با آنان همدردی کرد.
در حمله یک فرد راستگرای افراطی به مسجدی در کرایست چرچ ۵۰ نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند.
جاسیندا آردرن در مدرسه‌ای که دو تن از قربانیان از دانش آموزان آن بودند در محکومیت این حمله تروریستی سخنرانی کرد.
تنها چند روز پس از این حمله، داشتن هر نوع سلاح نیمه اتوماتیک نظامی در نیوزیلند غیرقانونی اعلام شد. همچنین دولت نیوزیلند اعلام کرد که تمام سلاحهای با توانایی شلیک سریع از چرخه تولید حذف خواهند شد.
#headscarfforharmony

برخی واکنش ها نسبت به این کمپین در توییتر :
چطور پوشاندن سر به معنی “احترام” است؟ من خودم در مراسم تدفین بسیار محترمانه رفتار میکنم، اما نیازی به پوشاندن سر احساس نمیکنم. آیا مردهای نیوزیلند سرهایشان رو میپوشانند؟ یعنی آنها رفتارشان محترمانه نیست؟

نیّت نخست وزیر از پوشیدن حجاب را زیر سوال نمیبرم، اما این روسری صرفاً نماد اسلام‌ نیست. برای خیلی ها نماد  خشونت خانگی٬ فیزیکی و روانی است.

متاسفانه باید بگویم برای افرادی مثل من که بخاطر حجاب اجباری تجارب وحشتناکی داشته‌اند، این حرکت هیچ معنایی ندارد. وقتی یک پدر و مادر سرکوبگر تصویر شما را به دخترشان نشان دادند تا به او ثابت کنند حجاب چقدر خوب است، شما هم‌ شریک آن سرکوب هستید.

استفاده از یک ابزار  ضد زن به هیچ وجه نشان‌دهنده همدردی نیست.

امتیاز دادن راه درست همدردی نیست. پلیدی اجتماعی باید از بین برود.

بسیاری از مردم کشورهای غربی عقاید رادیکال در مسیحیت را قبول ندارند ولی وقتی پای اسلام در میان باشد، همان قوانین رادیکال را به عنوان هویت اسلامی می‌پذیرند. با به سر گذاشتن حجاب، که یک ابزار سرکوب است، خانم جاسیندر نا‌آگاهی خود را نشان داده است.

خانم آردرن مجبور نبود حجاب سر کند. حتی بدون سر کردن حجاب هم باقی کارهایش خوب و شرافتمندانه بودند. اکثراً مسلمانهای اورتدوکس (رادیکال) هستند که حجاب دارند و این کار او تشویق رادیکالیسم اسلامی است.

ممکن است نیوزیلند کشور آزادی باشد، ولی اسلام دین‌ آزادی نیست. در موارد زیادی زنان بخاطر نداشتن حجاب از خانواده خود طرد شده‌اند.

این یک اقدام کاملاً بیهوده بود. آن دسته از شماها که روسری به سر‌میکنید بدانید که میلیونها زن مسلمان هستند که حجاب ندارند و میلیونها زن مسلمان به اجبار حجاب دارند. اشخاصی مانند  نسرین ستوده در زندان هستند چون برای دفاع از حق آن زنانی که حجاب نمیخواستند تلاش کرده‌اند.

منبع: اشپیگل

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *