خانه سکسوالیته اچ پی وی چیست؟

اچ پی وی چیست؟

اچ پی وی چیست؟
0

HPV فرم اختصاری «ویروس پاپیلوم انسانی» است و رایجترین فرم عفونت قابل انتقال از راه رابطه جنسی میباشد. در اکثر مواقع اچ پی وی صدمات چندانی وارد نکرده و خود به خود از بین میرود ولی در مواردی استثنائی این ویروس ممکن است منجر به سرطان و زگیل آلت تناسلی شود.

رایجترین بیماری تناسلی
بیش از ۲۰۰ نوع اچ پی وی وجود دارند که ۴۰ نوع از آنها ممکن است باعث بروز عفونت در نواحی تناسلی مانند فرج٬ واژن، دهانه رحم، مقعد و آلت تناسلی مردانه و همچنین گلو و دهان شوند. این عفونت در هنگام رابطه جنسی در بدن پخش میشوند. (انواع دیگر ارتباطی به رابطه جنسی ندارند).
عفونتهای تناسلی اچ پی وی بسیار رایج هستند. در واقع اکثر افرادی که رابطه جنسی را تجربه میکنند در برهه‌ای از عمرشان اچ پی وی میگیرند. بسیاری از مبتلایان به اچ پی وی هیچ علائمی از بیماری یا ناخوشی احساس نمیکنند بنابراین فکر میکنند که دچار هیچ عفونتی نشده‌اند.
اکثر عفونتهای اچ پی وی آسیبی به بدن نزده و پس از مدتی خود به خود از بین میروند. اما برخی از این موارد ممکن است منجر به سرطان و زگیل تناسلی شوند.

 

  • دو نوع از اچ‌ پی وی (نوع ۶ و ۱۱ آن) منجر به زگیل تناسلی میشوند. اگرچه داشتن این زگیلها اصلاً جالب نیست ولی خود آنها به تنهایی خطری نداشته و باعث سرطان نمیشوند. 
  • چندین نوع از اچ پی وی (مخصوصاً نوع ۱۶ و ۱۸ ) ممکن است منجر به سرطان شوند که به آنها اچ پی وی ریسک بالا میگویند. سرطان دهانه رحم از رایجترین نوع سرطانهای حاصل از اچ‌ پی وی میباشد. البته این عفونت ممکن است منجر به بروز سرطان در نقاط دیگر از جمله آلت تناسلی، گلو٬ دهان‌ و مقعد نیز بشود. 


تا کنون برای اچ‌ پی وی درمانی کشف نشده است ولی برای پیشگیری از تاثیر منفی آن بر بدن راهکارهایی وجود دارند، از جمله واکسنهایی که از ابتلا به انواع خاصی از اچ پی وی جلوگیری میکنند. همچنین زگیلهای تناسلی به راحتی توسط پزشک یا پرستار برداشته میشوند. حتی اچ‌ پی وی های ریسک بالا نیز قبل از منجر شدن به سرطان قابل درمان هستند و به همین دلیل آزمایش پاپ اسمیر یا تست اچ پی وی بطور منظم توصیه میشوند. البته کاندوم و پوشش دهانی راهکارهای حتمی نیستند ولی میتوانند ریسک ابتلا به اچ پی وی را کاهش دهند.

نحوه ابتلا به اچ پی وی

این عفونت از راه تماس پوستی در حین رابطه جنسی از کسی که مبتلا به آن است به شخص دیگری سرایت میکند. ابتلا به این عفونت بستگی به خارج شدن منی یا دخول آلت تناسلی به واژن، مقعد و دهان هم‌ ندارد.
اگرچه اچ پی وی رایجترین عفونت قابل انتقال از رابطه جنسی است، ولی خود عفونت چیز خاصی نیست. در اکثر موارد خود به خود رفع شده و افراد حتی از وجود آن نیز اطلاع ندارند. به خاطر داشته باشید که اکثر کسانی که در طول عمرشان رابطه جنسی داشته‌اند در برهه‌ای از زمان به آن دچار شده‌اند پس دلیلی برای ترسیدن یا حتی احساس شرم وجود ندارد.

منبع: Planned Parenthood

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *