خانه تبعیض جنسیتی مسابقه سنجش دانسته‌های شما از حقوق زنان

مسابقه سنجش دانسته‌های شما از حقوق زنان

0

«فمینیسم روزمره» با کمک سایت «آقای گیمیفیکیشن» یک بازی- جدی برای سنجش و ارتقای دانش حقوقی مخاطبان خود نسبت به حقوق زنان در ایران برگزار کردند. در این بازی ۱۵ گزاره به پرسش گذاشته شده بود که شرکت‌کنندگان باید تشخیص میدادند که این گزاره ها درست است یا نادرست. به تمام کسانی که تمام پاسخ ها را صحیح انتخاب کرده بودند از طرف گیمیفیکیشن معادل ۱۰۰ هزار تومان اعتبار برای خرید از این سایت جایزه تعلق گرفت.

تا این لحظه ۶۴۷۰ نفر در این بازی شرکت کرده‌اند٬شامل ۹۱ درصد زن و ۹ درصد مرد.

زنان به طور متوسط ۷۳ درصد و مردان ۶۷ درصد پاسخ صحیح داده‌اند.

در نمودار زیر علاوه بر اینکه درصد پاسخ صحیح به هر سوال در زنان و مردان نمایش. داده شده٬ گزاره ها نیز به صورتی مرتتب شده‌اند که نشان دهد میزان پاسخ صحیح در کدام گزینه ها بیش از سایز گزینه‌ها بوده است. به عبارت دیگر از روی این نمودار می‌توانیم متوجه شویم که دانش حقوقی و عمومی پاسخگویان در چه حوزه‌هایی کمتر است و نیاز به آموزش دارد٬ و در چه حوزه‌هایی بیشتر است و باعث خوشحالی است.

  • بدین ترتیب از روی نمودار پی می‌بریم که پاسخگویان در این ۵ زمینه بیشترین آگاهی را داشتند:

حق ممنوع‌الخروج کردن زن توسط شوهر٬ افسانه بودن تشخیص بکارت٬ درصد بالای خشونت خانگی علیه زنان٬ شکاف جنسیتی دستمزدها٬ و حق پدر در خارج کردن فرزند از کشور بدون اجازه و اطلاع مادر.

  • همچنین می‌توان مشاهده کرد که پاسخگویان در این ۵ حوزه کمترین میزان آگاهی را داشته اند:

محدودیت‌‌ها و ممنوعیت های زنان مجرد در پیشگیری از بارداری٬ محدودیت های زنان در مدیریت دفتر املاک٬ حق قانونی زنان مجرد بالای هجده سال در دریافت گذرنامه و خروج از کشور (تنها موردی که مثبت و به نفع زنان است و اغلب افراد از همان هم بیخبرند)٬ فقدان قانونی در خصوص تقسیم اموال مشترک زوجین پس از طلاق یا فوت٬ اولویت قانونی مردان در استخدام.

 

گزاره های بازی و پاسخ تفصیلی آنها در زیر می‌آید:

 

۱. از روی معاینه پرده بکارت نمی‌توان بکارت را تشخص داد

صحیح است. طبق بیانیه سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۸ که توسط فمینیسم روزمره ترجمه و منتشر شده است، سابقه رابطه جنسی یک زن از روی معاینه هایمن او قابل تشخیص نیست.

۲. طبق قانون، زن پس از طلاق از اموال مشترک به دست آمده در طول ازدواج سهم می برد. ❌

صحیح نیست. طبق قانون زن تنها حق مهریه و نفقه دارد و تحت شرایطی اجرت‌المثل نیز به او تعلق می‌می‌گیرد٬ که هنگام طلاق باید تکلیف این موارد روشن شود.

۳. طبق قانون، پدر حق ندارد فرزند را بدون اجازه مادر از کشور خارج کند.❌
صحیح نیست. طبق قانون پدر ولی قهری فرزند است و مادر نمی‌تواند مانع خروج فرزند توسط پدر شود. تنها استثنا هنگامی است که پدر و مادر از یکدیگر طلاق گرفته باشند که در این صورت هریک باید رضایت دیگری را برای خارج فرزند مشترک کسب کند.

۴. طبق قانون، زن حق طلاق ندارد و این حق فقط در دست شوهر است.
صحیح است. طبق قانون حق طلاق یک حق یکطرفه برای مردان است و زن در صورت درخواست طلاق باید با مرد معامله کند و رضایتش را جلب کند.

۵. طبق قانون، اولویت استخدام با مردان است.
صحیح است. طیق ماده ۹ طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده (۲۶ خرداد ۱۳۹۲) در کلیه بخشهای دولتی و غیردولتی اولویت استخدام با ترتیب با مردان دارای فرزند و سپس مردان متاهل فاقد فرزند و سپس زنان دارای فرزند (و نه متاهل) است.

۶. طبق قانون، زنان مجرد دسترسی به امکانات دولتی پیشگیری از بارداری ندارند.
صحیح است. زنان مجرد نه تنها به امکانات عمومی پیشگیری و خاتمه بارداری دسترسی ندارند بلکه حتا به دستور وزارت بهداشت٬ ماماها و پزشکان متخصص زنان حتا از معاینه و ارائه خدمات درمانی به آنها منع شده‌اند.

۷. طبق قانون، ارث شوهر از زن دو برابر ارث زن از شوهر است.
صحیح است. سهم ارث زن از شوهر یک هشتم٬ و سهم ارث شوهر از زن٬ یک چهارم است.

۸. میانگین دستمزد زنان بیست درصد کمتر از دستمزد مردان است در کار مشابه.
صحیح است. شکاف جنسیتی دستمزد در پنج سال گذشته ۱۶ درصد بوده است! اما وضعیت در برخی کشورها از این نیز بدتر است (مرکز آمار اتحادیه اروپا). زنان برای دریافت دستمزد برابر با مردان باید ۲۵۷ سال منتظر بمانند (مجمع جهانی اقتصاد). حال تصور کنید در کشوری مانند ایران این تفاوت چقدر است و چه مدت طول میکشد تا به برابری برسیم.

۹. مجازات مردی که با دوست دخترش دستگیر شده سنگین تر از مجازات مردی است که مزاحم یک زن شده است.

صحیح است. بنا به سیاستهای ایدئولوژیک حکومت٬ صرف با هم بودن زن و مرد نامحرم رابطه نامشروع محسوب شده و چنانچه در فضای عمومی (از جمله اتومبیل) باشد یک جرم مشهود نیز تلقی میشود که در مجموع مجازات سنگینی دارد. اما اگر همین مرد زنی را در خیابان آزار جنسی دهد و متلک بگوید زن باید شاهد بیاورد و اثبات کند که این اتفاق افتاده و حتا اگر پلیسی در آن محدوده باشد از دخالت سر باز میزند و کمکی به آن زن نمیکند. بنابراین در عمل و طبق آمار پلیس، آزارگران خیابانی به میزان کمتر محاکمه و مجازات می‌شوند نسبت به افرادی که هیچ آسیبی به کسی نرسانده‌اند.

۱۰. زنان میتوانند به نام خود دفتر املاک تاسیس کنند❌.
صحیح نیست. در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۲ رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نسبت به نوع فعالیت بانوان در دفاتر مشاور املاک هشدار داد و گفت: مباشر و مشاور زن نباید در دفاتر مشاور املاک استخدام شوند که پیش‌تر هم اماکن بر این موضوع تاکید کرده بود.حسام عقبایی با اشاره به ممنوع بودن استخدام و فعالیت نیروی زن در دفاتر مشاور املاک به عنوان مشاور و مباشر املاک اظهار کرد: دفاتر مشاور املاک فقط می‌توانند منشی یا کارمند زن استخدام کنند.

۱۱. بیش از شصت درصد زنان ایرانی تحت خشونت فیزیکی همسر هستند.
حذف شد. طبق نتیجه تحقیق ملی خشونت خانگی علیه زنان ۶۶ درصد زنان ایرانی تحت خشونت خانگی همسر خود هستند و ۴۰ درصد از آنها تحت خشونت فیزیکی اند.
توجه: این ادعا حذف شد چون در عدد ۶۰ درصد مربوط به خشونت خانگی به طور کلی است نه خشونت فیزیکی.

۱۲. طبق قانون شوهر می‌تواند بدون هیچ دلیلی همسر خود را ممنوع‌الخروج کند.
صحیح است. طبق قانون گذرنامه زنان متاهل برای دریافت گذرنامه و و خروج از کشور نیاز به اجازه شوهر دارند. بنابراین شوهر حق دارد هر زمان که اراده کند و بدون هیچ دلیل و منطقی همسر خود را ممنول‌الخروج کند٬ حتا اگر زن اجازه خروج از او گرفته باشد.

۱۳. زنان می‌توانند گواهینامه موتورسواری دریافت کنند.❌
صحیح نیست. در مرداد ۱۳۹۸ زنی در اصفهان با استناد به تبصره‌ای در ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی خواستار دخالت دستگاه قضایی در موضوع صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان شد. دیوان عدالت اداری نیز به نفع این زن رای داد.
معاونت اجتماعی پلیس راهور این خبر را تکذیب کرد و گفت: «رای بدوی شعبه۳۱ دیوان عدالت اداری صرفا برای شاکیه محترم صادر شده و طبق ماده۶۰ قانون دیوان عدالت اداری قابل تسرّی به عموم نیست.
مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری، نوشت رأی شعبه بدوی «غیرقطعی» بوده و نیروی انتظامی درباره این رأی تقاضای تجدید نظر کرده است.
معاون فرهنگی قوه قضاییه در گفتگو با رسانه‌های ایران، بازی را به هم زد. حجت‌الاسلام هادی صادقی در مورد حکم شرعی و قانونی دوچرخه و موتورسواری زنان گفت: «در فرهنگ اسلام، سوار زین شدن برای بانوان مکروه است اما حرام نیست.»

۱۴. طبق قانون، زنان بالای ۱۸ سال نیازی به اجازه پدر برای دریافت گذرنامه و خروج از کشور ندارند.
صحیح است. زنان بالای هجده سال یا مجرد هستند که نیازی به اجازه کسی ندارند یا متاهل هستند که نیاز به اجازه شوهر دارند.

۱۵. در برخی رشته‌ها که مردان کمتری رتبه می‌آورند، سهمیه ویژه مردان در کنکور تخصیص یافته است.
صحیح است. سالهاست که در بسیاری از رشته ها که تعداد مردان کمتر از ۵۰ درصد بود سهمیه پنجاه درصدی برای دو جنس در نظر گرفته شده تا جبران نمرات کمتر مردان شود و با تضییع حق زنانی که نمره بهتری آورده اند جای آنها را در دانشگاه اشغال کنند حالب آنکه در طول چندین دهه از برگزاری کنکور هرگز چنین سهمیه در رشته هایی که تعداد زنان کمتر است اعمال نشده و نمیشود.

 

 

نظر خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *